УБАВИНА

Направете си сами маска од компир за нежни раце

Секоја жена знае колку лесно се уништуваат рацете и ноктите и како понекогаш кожата се напукува болно, а рацете изгледаат уморни, а не нежни и меки.

маска од компир

Ви нудиме уште една нестандардна постапка за раце со компири. Тие се лесни за набавка, доста се вкусни и поседуваат голем број на корисни својства.
Ставени врз кожата, ќе помогнат таа да стане повторно мазна и мека.

Евег и предлозите за маска и лушпа.

Компир маска за раце

2 варени компири топли
1 лажица мед
2 лажици бадемово масло
Излупете ги компирите и ги испасирајте ги со вилушка во чинијата. Додадете го медот и бадемовото масло и мешајте енергично до мешање на производите.
Ставете ги рацете директно во смесата и згмечите ја со нив. Оставете ја маската на рацете 15 минути и исплакнете. Исушете ги рацете и нанесете хранлив крем.

Лушпа од компир

500 мл топла вода, во која се варе излупени компири
30 мл маслиново масло
Измешајте ја лушпата и маслиновото масло.
Потопете ги рацете и останете така 15 минути. Исплакнете ги рацете и нанесете повторно крем.

Subscribe
Notify of
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
close