УБАВИНА

Како правилно да ја измиете косата? Некои работи ќе ве изненадат

Дали некогаш сте се запрашале како правилно да ја измиете косата?

Вистинската причина зошто вашата коса изгледа (и се чувствува) толку добро по одење во салон е затоа што професионалците разбираат дека клучот за среќна коса е доброто, квалитетно миење. Со други зборови, миењето на косата не е толку интуитивно или наивно како што мислите! За прамени кои се свилени и сјајни колку што се здрави, треба да знаете како да ја измиете косата и да ги следите советите што се однесуваат на (вашиот) специфичен тип на коса.

Правилно миење коса

Избегнувајте миење на косата секој ден или секој втор ден
Прекумерното миење на косата ќе ја одземе од природните масла што ги произведува вашиот скалп. Со текот на времето, вашиот скалп ќе работи двојно повеќе за да произведе уште повеќе масло, што ќе резултира со мрсен скалп. За да се прекине маѓепсаниот круг, се препорачува да се нанесува сув шампон помеѓу деновите на миење. И ако се прашувате колку често треба да ја миете косата, одговорот зависи од дебелината и видот на вашата коса. Фината коса може да се мие секој втор ден, додека оние со погуста, погруба коса треба да се мијат на секои пет до седум дена ако е можно.

Користете млака вода
Колку и да е релаксирачки топол туш, изложувањето на вашите прамени на супер високи температури ги прави да изгледаат суви и безживотни. Иако не постои точна температура која е докажано дека е идеална, најдобро е да се држите до млака, не премногу топла вода. Плакнењето со ладна вода е еден од најважните чекори за добивање бујна, сјајна коса после секое миење. Ладната вода ја затвора кутикулата, оставајќи мазна површина која ја рефлектира светлината и прави вашата коса да изгледа сјајна. Не е лоша идеја да размислите да инвестирате и во филтер за вода. Филтрите за туширање го елиминираат хлорот и синтетичките хемикалии кои можат да се најдат во водата за туширање.

Изберете шампон кој одговара на вашиот тип на коса
Шампонот не се задржува толку долго во косата, па не е важно каков вид користите, нели? Погрешно! Како и кај негата на кожата, сè е за идентификување на типот на вашата коса и избор на формула која најдобро одговара на вашите потреби. Знајте го типот на косата, текстурата и порозноста и изберете производи специјално за вашите потреби. Доколку имате фина коса, експертите препорачуваат производи со елементи од природно потекло, како што се кофеинот и маслото од рузмарин. За оние со кадрава коса, важно е да бараат високо хидратантни шампони кои можат да го намалат разлетувањето без да го натежат. За изветвена коса, шампонот за разјаснување може да биде добра идеја, бидејќи може да помогне да се неутрализираат несаканите жолти тонови.

Измијте ја косата двапати со шампон и нежно масирајте ги прамените
Да знаете како да го исчистите скалпот и да го ослободите од наталожувањето на производите е од најголема важност бидејќи здравата коса започнува од скалпот – буквално. Најголем совет? Бидете екстра нежни. Не користете ги ноктите и не масирајте го скалпот премногу грубо. Нема потреба да се брза со овој процес: посветете една до три минути на масажата. Како дополнителен бонус, масажата ќе го зголеми протокот на крв во скалпот, што може да помогне да се стимулира растот на косата.

Не ја мијте косата со шампон со кружни движења
Кога рекламите за шампони би биле вашиот единствен водич за тоа како да ја измиете косата, тоа би било вака: Ставете ја целата коса на врвот на главата, а потоа истријте ја во големи, пенливи кругови, нели? Во реалноста, тоа е сосема спротивно од она што треба да го правите. Шампонот треба да се нанесе во косата во еден правец (со поминување со рацете по косата), а потоа да се исплакне во иста насока. Исто така, ако сакате правилно да ја измиете косата, држете се само до корените – врвовите сепак нежно ќе се исчистат кога ќе го исплакнете шампонот.

Оставете го регенераторот да делува пет до седум минути
Трпението е доблест – особено кога станува збор за регенерација. За разлика од шампонот, не се работи за брза масажа и плакнење. Треба да почнете да го нанесувате регенераторот, од средината надолу до краевите. Регенераторот никогаш не се нанесува на коренот на косата! Додека производот е сè уште во косата, користете чешел со широки заби за да се расплетка косата. Можете да го оставите регенераторот и да ја завиткате косата во пешкир пет до седум минути. Не се препорачува ништо подолго од тоа.

Исушете ја косата со крпа
Конечно сте надвор од тушот, но вашата работа сè уште не е завршена. Како ги третирате вашите прамени откако ќе ги измиете е исто толку важно за нивното целокупно здравје и изглед. Кога вашата коса е влажна, таа е најранлива бидејќи водородните врски што ја сочинуваат структурата на вашата коса се широко отворени. Агресивното четкање веднаш по туширањето буквално ќе ви ја раскине косата, затоа не заборавајте да бидете внимателни. Покрај четкањето, треба да избегнувате сушење на косата со груби материјали, вклучително и некои крпи. Наместо тоа, нежно стискајте ја или тапкајте ја косата со мека крпа и оставете ја да се исуши колку што е можно повеќе.

Subscribe
Notify of
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
close