УБАВИНА

Ултралесна кремa за заштита од сонце: Зошто е важно да се нанесува секојдневно

Како што времето станува се потопло и поминуваме повеќе време на отворено, важно е да запомниме дека заштитата од сонце не е само за оние што се сончаат. Дури и лесното или умерено секојдневно изложување на сонце може да влијае на кожата, затоа кремата за заштита од сонце е клучно да биде вклучена во дневната рутина за заштита на кожата.

кремa за заштита од сонце

Употребата на производите неменети за заштита од сонце е важно редовно и правилно да се нанесуваат. За да се задржи оригиналната заштита важно е да се внимава кога производот се нанесува по пливање, или потење, или кога ја бришеме влажната кожа во топлите периоди.

Кремите за заштита од сонце често се сметаат за тешки и мрсни, но постојат исклучоци како што е Еуцерин ултра лесната крема-флуид HYDRO PROTECT SPF50+ за заштита од сонце. Создадена со сите потребни заштити: УВА, УВБ и заштита од ХЕВИС светлината, таа е погодна за сите типови на кожа, дури и за чувствителна кожа. Кремата-флуид содржи напредна технологија што комбинира УВА и УВБ филтри за многу висока УВ заштита и Ликохалкон А за неутрализирање на слободните радикали.

кремa за заштита од сонце

Рутината за заштита на кожата од штетните ефекти од сонцето не мора да биде комплицирана или да одзема многу време. Со вградување на производ како што е Еуцерин во негата на кожата за УВ заштита, се заштедува време. Предноста е што производот лесно се впива. Формулата е создадена да има брза апсорпција и да не остава остатоци. На тој начин кремата е ултралесна, не е мрсна и не е леплива. Глициретинската киселина, пак, што е иновација, помага за саморепарација на ДНК на кожата.

Заштитата од сончевите зраци е важна за секоја возраст, но особено важна е и за децата. Кремите со УВ заштита кај најмладите е неизбежно да се користат. Кога е најжешко, важно е да се засолниме под ладовина и да бидеме целосно заштитени.

Subscribe
Notify of
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
close