УБАВИНА

Природни маски за сува кожа

Ефикасен начин за подобрување на состојбата на вашата сува кожа е преку природни креми и маски. Маслиновото масло, медот, глицеринот, авокадото, бананата се ефикасни за подобрување на здравјето на сувата кожа.

Природни маски за сува кожа

Следниве рецепти можат да послужат како маски за сува кожа, кои лесно и ефикасно помагаат за хидратација на кожата:

Овошна маска за претерано сува кожа
Во блендер изблендирајте 2 јагоди, 1 банана и половина авокадо и додадете 1 лажица маслиново масло. Добро измешајте и нанесете на лицето и вратот. Оставете да делува 15 минути, а потоа исплакнете со млака вода.

Маска од јајца
Друго ефикасно решение за сува кожа е матење на жолчките со 1 лажичка маслиново масло и 1 лажичка мед. Добро измешајте и нанесете на чисто лице. Оставете да делува 15 минути, а потоа измијте го лицето со топла, а потоа ладна вода.

Природна маска со овес
Измешајте 2 лажици мед, 1 лажица маслиново масло и 1 лажица овесна каша. Нанесете ја маската и оставете ја да делува 10 минути, а потоа измијте ја.

Маска од авокадо и млеко
За да ја хидрирате сувата кожа, можете да направите уште една ефикасна маска така што ќе испасирате авокадо и ќе додадете малку млеко за да добиете кремаста маса. Нанесете на саканото место, оставете да делува 20 минути и исплакнете.

Маска од банана
Изматете 1 банана, 1 лажица мед и 1 лажица јогурт додека не добиете кремаста смеса. Намачкајте го на лицето и вратот и оставете да делува 15 минути, а потоа измијте го со млака вода.

Маска со млеко
Добро измешајте ги следниве состојки: 1 лажичка млеко во прав, 1 лажица мед, 1 лажичка гел од алое и 1 лажичка бадемово или маслиново масло. Нанесете на лицето, оставете 15 минути и исплакнете со млака вода.

Маска од кикирики
Сомелете 2 лажици кикирики и измешајте со 1 лажица мед и 1 лажичка маслиново масло. Нанесете на лицето, оставете 15 минути и исплакнете со млака вода.

Маска од кафе и какао
Измешајте 4 лажички кафе, 4 лажички какао и 8 лажици млеко. Оваа смеса нанесете ја на претходно исчистеното лице и врат, избегнувајќи ја областа околу очите и устата. Оставете да делува 15 минути, а потоа исплакнете со млака вода.

Маска од авокадо и маслиново масло
Измешајте ½ авокадо (добро испасирајте го) и 1 лажица маслиново масло. Нанесете на лицето и оставете да делува 10-15 минути, а потоа исплакнете со млака вода.

Subscribe
Notify of
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
close