УБАВИНА

Три важни предности: Зошто цинкот е добар за нега на лицето?

Цинкот станува сè попопуларна состојка во производите за нега на кожата бидејќи носи многу придобивки

Правилната нега на кожата станува сè посложена задача, со оглед на тоа што на пазарот секојдневно се појавуваат голем број нови производи. Еден од најпопуларните е цинкот – минерал кој нуди исклучително голем број на придобивки за лекување на одредени недостатоци.

Домашна маска за лице

Цинкот може да се добие преку исхрана, додатоци во исхраната или со користење на производи за нега на кожа што содржат цинк. Важно е да се напомене дека балансот на хранливи материи е клучен и секогаш е препорачливо да се консултирате со експерт.

Во практичната примена за нега на кожата, цинкот се наоѓа во различни производи за хидратација, чистење или заштита од сончево зрачење, а овој минерал ни нуди помош во тоа.

1. Цинкот е најдобар пријател на проблематичната кожа
Цинкот е богат со антиинфламаторни својства, поради што е исклучително корисен за проблематичната кожа. Неговите својства помагаат да се намали воспалението, што е особено важно за проблеми како што се акните.

Исто така, игра важна улога во регулирањето на производството на себум (масло) на кожата. Прекумерното производство на себум придонесува за појава на акни, па овој минерал помага да се одржи рамнотежата.

2. Минералот дава значаен придонес во борбата против УВ зрачењето
Цинкот може да делува како блокатор на ултравиолетово зрачење со тоа што ги рефлектира сончевите зраци од површината на кожата. Создава бариера која го спречува навлегувањето на UVB и UVA зрачењето во кожата, што ја прави одлична состојка во производите за заштита од сонце.

УВ зрачењето предизвикува оксидативен стрес на кожата, што доведува до оштетување на клетките и создавање на слободни радикали. Цинкот, како антиоксиданс, помага во намалување на оксидативниот стрес.

3. Помага во синтезата на колаген и ја намалува видливоста на стареењето на кожата
Цинкот игра улога во синтезата на колаген, клучен протеин кој ја одржува еластичноста на кожата. Со поддршка на колагенот, цинкот помага да се зачува структурата на кожата и да се намали појавата на брчки. Исто така, одржува оптимално ниво на влажност на кожата, а хидрираната кожа често изгледа помлада и витална.

Subscribe
Notify of
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
close