УБАВИНА

Пет совети за нега на кожата во есен. За мазно, сјајно и здраво лице дури и во постудените денови

Влеговме во есен и времето се менува, така и реакцијата на нашата кожа на новите временски услови. За време на постудените месеци, воздухот станува сув, како на отворено, така и во затворени простории поради радијаторите и разните видови греење. Кога кожата почнува да ја губи влагата, бариерата може да се распадне, предизвикувајќи зголемена чувствителност, сувост и иритација.

Hidratatsija na kozha

Затоа менувањето на рутината за нега на кожата во есен е клучно за одржување на вашата кожа здрава и среќна во текот на целата година.

1. Навлажнете ја многу чувствителната кожа со колаген или алое вера
Луѓето со чувствителна кожа или состојби како што се псоријаза или егзема може да доживеат печење или чувствителност со денови (дури и недели) во транзицијата од лето во есен.

„Најдоброто нешто што можете да го направите е да ја хидрирате кожата со есенцијални масла, серуми и креми. Нахранете ја кожата со еластин и колаген за да помогнете во процесот на закрепнување. Покријте ја кожата со ладно обработено алое и креми додека вашата кожа е отпорна на студ или лупење“, советуваат експертите.

2. Одлучете се за побогат хидратантен крем
Поради промените во околината, важно е да се префрлите на погуста хидратантна крема пред спиење. Треба да ја спречиме промената на временските услови со додавање на повеќе влажност на кожата и помагање да ја задржи хидратантноста.

3. Користете хидратантна крема за усни и креми за очи
Ако овие две работи веќе не се дел од вашата рутина за нега на кожата, тие треба да бидат во постудените месеци. Исто како што се префрлате на погуст хидратантен крем, додавањето на овие производи ги хидрира вашите усни и кожата околу очите. Нашата кожа не сака нагли транзиции, а во оваа транзиција помага додавањето креми за усни и очи, истакнуваат експертите.

4. Не користете често пилинг и ретиноиди
Намалете ја употребата на пилинг и ретиноиди. Влажноста и високите температури во лето обично го намалуваат иритирачкиот ефект на локални ретиноиди и пилинг, веројатно поради зголемената маснотија на кожата.

5. Продолжете да користите заштитен фактор
Иако УВ зрачењето е најсилно во текот на летото, сепак е присутно во текот на четирите сезони. Крем за сончање треба да се користи во текот на целата година, бидејќи помага да се намалат ефектите од УВ зрачењето, кое го забрзува и го зголемува ризикот од рак на кожата. Дерматолозите препорачуваат да се придржувате до дневен фактор на заштитен фактор 30.

Subscribe
Notify of
1 Коментар
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

[…] се првите знаци дека треба да ја зголемите заштитата и хидратацијата и да ја подготвите за зимата. Не дозволувајте да се […]

Back to top button
close