УБАВИНА

Неколку трикови за волумен и исполнетост на ретка коса

Без разлика дали вашата коса е права или виткана, визуелно густата коса секогаш изгледа бујно и женствено. Многу дами се свртуваат кон продолжување на косата за да создадат илузија на густа коса. Сепак, ова не е идеално решение бидејќи може да изгледа прилично неуредно. Покрај тоа, квалитетните надградби се скапи и бараат посебна грижа.

За среќа, постојат неколку начини да се создаде визуелно густа коса полна со волумен.

Изберете шампон кој додава волумен

Ако сакате вашата коса да изгледа пополна, првото нешто што треба да го промените се производите за нега на коса. Побарајте шампон за волумен, а професионалните фризери препорачуваат производи со амино киселини и пептиди за волумен.

Умерена количина на производ

Во принцип, се е во ред со тенката коса, а со соодветна грижа, на природен начин може да се постигнат здрави и дебели прамени. И не се важни само производите, туку и нивната количина. Важно е да користите помалку производ на тенка коса бидејќи премногу производ може да ја натежи и да го намали нејзиниот волумен.

Бидете внимателни со маслата и серумите

Пред да одите на производи кои ветуваат густина и раст на косата, имајте на ум дека потребни се месеци и месеци пред да забележите резултати. Дотогаш веројатно само ќе ги „заслепи“ прамените, а косата визуелно ќе ја направи уште потенка.

Сепак, некои есенцијални масла, како што е маслото од рузмарин, се добро истражени од научниците и корисниците го потврдија ефектот. Со цел да се постигнат забележителни резултати во спречување на опаѓање на косата, некои производи се нанесуваат на скалпот два пати на ден. Други препорачуваат поретко миење на косата за да ја оставите заситена со природните масла произведени од телото.

Визуелно густа коса со помош на фризура

Сечењето долги прамени може да биде предизвик, особено ако на вашата коса и треба време да порасне. Сепак, професионалните фризери истакнуваат дека кратката фризура дава волумен и густина на тенката коса. Пикси или боб ќе направат вашата коса да изгледа пообемна.

Визуелно густа коса со скалеста фризура

Слоевите можат да додадат волумен на прамените, создавајќи илузија на густа коса. Сепак, некои фризери сè уште ги повикуваат своите клиенти со тенка коса да се држат до еднаква должина, загрижени дека степените прават косата да изгледа премногу тенка. Како компромис, решението може да биде степенеста фризура со долги прамени. Оваа опција ја одржува постоечката густина на косата, но сепак дозволува да се движи, што визуелно ја прави пополна.

Внимавајте на исхраната

Некои експерти препорачуваат да јадете повеќе протеини. Како што знаете, косата главно се состои од протеин наречен кератин, кој може да го видите меѓу состојките на шишињата со шампон кои ветуваат дека ќе ги зајакнат вашите прамени. Сепак, според експертите, внесот на протеини може да ја зголеми и природната густина на косата.

Subscribe
Notify of
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
close