УБАВИНА

Јаболковиот оцет е добар во борбата против акните и масната кожа

Јаболков оцет е одличен прилог не само кон салатата, но и кон домашните разубавувачки процедури.

Со него може да ја миете косата по бањање, за повеќе чистота и сјај, ​​како и да ги чистите ноктите, пред да нанесете лак.

јаболков оцет

Освен тоа, сепак, јаболковиот оцет може да ви помогне да се справите со акните и мрсната кожа.

Не се бара ништо повеќе од една лажица мед (најдобро домашен), половина лажица јаболков оцет и неколку капки чисто масло, бадемово, на пример.

Ако не успевате да добиете соодветна конзистентност на смесата, коригирајте ја малку количината на состојките.

Готовата маска се нанесува на чисто лице и оставете да делува 20-30 минути. Потоа измијте со млака вода.

По потреба, може да нанесете и соодветен крем.

Применувајте ја еднаш неделно оваа маска, за да бидете сигурни дека ќе се постигне полесно саканиот ефект.

Subscribe
Notify of
2 Коментари
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

[…] бидејќи покрај храната, можете да користите и оцет за да го одржувате вашиот дом […]

[…] против мигрената. Потребно е да се разредат 3 лажици јаболков оцет во чаша млака вода. Додадете му една лажица мед и […]

Back to top button
close