ЉУБОВ И СЕКС

Чоколадото може да го подобри вашиот сексуален живот! Постојат 6 причини да ја грицкате во спалната соба

Чоколадото дефинитивно може да го подобри вашиот сексуален живот на повеќе начини. Еве зошто е добро да консумирате чоколадо пред да водите љубов:

Подобрено чувство
Чоколадото содржи Л-аргинин, аминокиселина која го подобрува чувството и чувствителноста за време на интимноста. Со зголемување на протокот на крв и насочување на азотен оксид во ерогените зони, чоколадото ја зголемува чувствителноста на допир за навистина наелектризирано искуство.

Чоколадото може да го подобри вашиот сексуален живот

Зголемена издржливост
Темната чоколада особено е богата со L-аргинин, кој може да го намали крвниот притисок и да го подобри здравјето на срцето, што доведува до зголемена издржливост за подолг секс.

Подобрено расположение
Потопете се во еуфоричните ефекти на чоколадото.

Фенилетиламинот (PEA), љубезно наречен „романтична хемикалија“, предизвикува чувства на еуфорија и привлечност, поставувајќи ја основата за зголемено расположение и желба.

Намалување на стресот
Кажете му збогум на стресот и поздравете го мирот со чоколадо.

Редовното консумирање, особено темното чоколадо, може да го намали нивото на кортизол, хормонот на стресот, промовирајќи опуштена состојба што доведува до неограничено задоволство.

Повеќе енергија
Теоброминот, кој се наоѓа во чоколадото, делува како стимуланс налик на кофеин, обезбедувајќи брз излив на енергија за да ја поттикне вашата желба.

Subscribe
Notify of
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
close