ЉУБОВ И СЕКС

5 знаци дека не сте подготвени за сериозна врска!

Во врска сте, но не сакате да ги споделувате вашите најинтимни мисли, ви недостига забава и дружење, само сексот е како што треба… Ова се знаци дека не сте спремни за сериозна врска со личноста покрај која што сте.

мажите сакаат сериозна врска

Сакате да бидете во вистинска врска, да бидете посветени, лојални, но никогаш не успевате. Партнерите со кои започнувате врска или бараат премногу од вас или се премногу „оддалечени“. Или можеби се незрели, неуки, премногу стари, премногу млади… Или можеби, само можеби, проблемот не е таму, туку во вас. Доколку долго време не сте во стабилна врска, а сакате, време е „да се погледнете себеси“ – каде сте, со кого сте, како тоа изгледа.

И покрај тоа што сакате да бидете во силна врска, можеби правите нешто што ги поткопува вашите напори да го пронајдете тој „вистински“, „посебен“ некого.

Еве пет јасни знаци дека не сте подготвени за сериозна врска со личноста со која сте.

1. Не знаете што сакате
Велите дека сакате „посветена врска“, но што значи тоа за вас? Како би изгледала таа посветеност? Дали навистина сакате таков живот? Без јасна претстава за тоа што сакате, и со стравовите што ги имате, му испраќате многу погрешни сигнали на партнерот и тој, како и вие, почнува да го губи патот. Не можете да сакате сè еден ден, а следниот ден да не давате ништо. Ова е знак дека се уште не сте подготвени за сериозна врска.

2. Цел живот со „овој“ човек?
Ако барем малку се сомневате дали личноста до вас е вистинската – тоа значи дека не е. Неопходно е искрено да размислите дали вашиот партнер има се што барате. За да го знаете ова, запрашајте се дали вие и вашиот партнер, на пример, споделувате исти вредности, религиозни верувања, финансиски приоритети…

Дури и ако сте заљубени, вашата неподготвеност да се посветите може да укажува на тоа дека постојат некои квалитети на вашиот партнер што ве тера да се прашувате дали можете да создадете среќна иднина со него. Или можеби знаете дека личноста до вас е совршена, но едноставно не сте заљубени. Тоа е и знак дека нешто не е во ред.

3. Сè доаѓа пред вашето време со партнерот
Дали го губите интересот за партнерот? Доколку постојано барате некаква забава и дружење со други луѓе, иако поради обврски поминувате малку време со партнерот, тогаш нешто не е во ред. Дури и ако мислите дека сакате врска, вашето однесување кажува поинаку. Зошто бегате од партнерот?

4. И среќа и забава
Нема ништо лошо во тоа да сакате да уживате, но не можете да поттикнете здрава и посветена врска ако избегнувате длабока, лична врска со партнерот. Ако ви здосади да разговарате со него за неговите проблеми и чувства, ако не сакате ниту да му се доверите, тогаш двајцата не сте еден за друг.

5. Само секс
Ако сте страсни во врската, ако се е како што треба во креветот, но не чувствувате блискост со партнерот, тогаш сте во лежерна врска од која нема да стигнете до вистинската, сериозна. Размислете, можеби не сакате да бидете во сериозна врска, можеби сè уште не е време за тоа.

Subscribe
Notify of
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
close