ЗДРАВЈЕ

Кои билки може да го заменат кафето а сепак се поздрави?

Многу луѓе го започнуваат денот со кафе, иако тоа може да предизвика чувство на анксиозност, зголемен крвен притисок, главоболки и несоница. Поради сето ова, различните замени за традиционалното кафе стануваат сè попопуларни.

– Растенијата со убави имиња сугерираат лековитост, убаво е денот да се започне со чај. Убаво е да се пие чај од кантарион и коприва, но со рузмарин и жалфија треба да се внимава поради високиот притисок. Се препорачува и нане. Тие растенија содржат есенцијални материи кои не будат, но не содржат кофеин – изјави народниот билкар и новинар Момчило Антонијевиќ.

кафе

Тој забележува дека зелениот чај содржи кофеин, но тој е здрав, па оние кои сакаат да го намалат кафето можат да се префрлат на пиење зелен чај наутро. Зелениот чај е повеќе лековит од црниот чај. Може да се комбинира со ѓумбир, јасмин, нане. Се пие по седум до осум минути стоење.

– Не треба да претерувате со зелениот чај, доволни се две до три шолји. Не се препорачува за мали деца поради кофеинот, но е одличен за учениците бидејќи помага за концентрација – вели билкарот.

Тој додава дека цикоријата, крес или коњско опавче се користат во нашата традиционална медицина како замена за кафето, односно коренот на растението. Добро познатото име за таа замена е „дивка“.

Таквата замена за кафе е богата со инулин, кој ги храни позитивните бактерии во цревата. Сепак, како што предупредува билкарот, не треба да го земаат бремени жени или лица со болест на жолчни камења.

Subscribe
Notify of
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
close