ЗДРАВЈЕ

Храна што можете да ја јадете за вечера а вишокот килограми нема да се вратат

Можете да ги јадете во секое време, без страв дека ќе ги вратите вишокот килограми

Диетите знаат да бидат заморни и тешки. На луѓето им треба многу труд за да ја достигнат посакуваната тежина, а често може да се случи многу брзо да ги вратат килограмите. Тоа е затоа што после диетата се хранат неконтролирано и нездраво.

Zelenchuk

Овие пет намирници можете да ги јадете во секое време, без страв дека повторно ќе се здебелите.

1. Млеко

Млекото е богато со калциум и витамин Д, кои го подобруваат здравјето на коските, а содржи и триптофан, кој може да ви помогне да заспиете.

2. Мисиркино месо

Мисиркиното месо содржи протеини поради кои подолго ќе се чувствувате сити, без создавање на масни наслаги.

3. Цели житарки

Тие се богати со јаглехидрати, но за разлика од некои други намирници како тестенините, лебот или чипсот, кои исто така ја имаат оваа карактеристика, интегралните житарки нема да предизвикаат нагло покачување на шеќерот во крвта, додека други можат да бидат причина за овој проблем.

4. Јаткасти плодови

Тие се одличен избор за доцните часови, бидејќи ќе ве заситат. Идеалната количина би била половина шака.

5. Зеленчук

Зеленчукот има малку калории, а добар е и затоа што во доцните часови треба да јадете што е можно полесна храна.

Subscribe
Notify of
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
close