ТЕХНОЛОГИЈА

TikTok ја соборува конкуренцијата! Воведува новина на која никој нема да може да одолее – корисниците ќе бидат воодушевени!

Корисниците на социјалната мрежа TikTok наскоро ќе можат да објавуваат СМС пораки до 1.000 карактери.

Социјалната мрежа TikTok воведува нова функција која веројатно ќе биде многу интересна за многу нејзини корисници.

TikTok

Најавија дека ќе воведат и можност за објавување текстуални објави.

Целта на оваа новина е да привлече корисници кои можеби бараат алтернатива, откако Twitter се ребрендираше во X, пишува Ројтерс.

– Овој потег претставува проширување на границите на создавање содржина за сите на TikTok – соопштија од компанијата.

Корисниците исто така ќе можат да додаваат обоени позадини, налепници и звук на објавите, а објавите ќе бидат ограничени на илјада карактери.

Порталот „Tech Crunch“ објави дека воведувањето на оваа функција „најверојатно ќе влијае на Twitter(X) и Treds (Threads) на Meta“.

Твитер објави дека нивните приходи од реклами паднале за цели 50 отсто, поради повлекувањето на огласувачите.

Социјалната мрежа Тредс ја користи постоечката база на податоци на Инстаграм и веќе има 100 милиони корисници. Сепак, Форбс објави дека бројот на корисници кои се активни на дневна основа е намален за 70 проценти.

Subscribe
Notify of
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
close