ТЕХНОЛОГИЈА

Наскоро пристигнува пренослив Xbox?

Има се повеќе гласини дека Мајкрософт би можел да го прошири опсегот на Xbox со својата прва пренослива конзола во одреден момент во иднината.

Според новинарот Џез Корден од порталот Windows Central, тој план сè уште не е поставен, но Microsoft наводно тестира неколку различни прототипови на преносливата конзола Xbox.

Xbox

Корден наведува дека тоа е уред за природно водење на игри на Xbox, а не исклучиво за стриминг преку Xbox Cloud Gaming.

Бидејќи се работи за фаза на прототип, сè уште нема гаранција дека преносливиот Xbox воопшто ќе оживее.

Да потсетиме дека Microsoft претходно разви евтина алтернатива на Xbox во форма на кутија за стриминг игри, но таа никогаш не оживеа како вистински производ, па ја видовме само на полицата на шефот на Xbox.

Фил Спенсер од Xbox, инаку, нагласува дека е љубител на конзоли како Steam Deck и ROG Ally.

Тој неодамна изјави дека Мајкрософт работи на подобрување на искуството за користење на Windows на вакви уреди.

Интересот за преносни уреди за игри во индустријата повторно се разгоре по успехот на Nintendo Switch, моментално најпродаваната конзола во претходната деценија.

Sony неодамна го објави својот одговор на ова во форма на PlayStation Portal за далечинско играње, што сепак остави многумина разочарани.

Subscribe
Notify of
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
close