ТЕХНОЛОГИЈА

Доколку испраќате фотографии преку WhatsApp, новата опција ќе ве воодушеви

Фотографиите на WhatsApp сега може да се испраќаат со повисок квалитет

реклама

Милиони луѓе ширум светот се корисници на популарната апликација WhatsApp и добро ја знаат фрустрацијата од испраќањето фотографии на пријателите, кои често се пиксели.

WhatsApp

За среќа, деновите кога моравме да користите дополнителни апликации за уредување фотографии конечно станаа минато благодарение на големото ажурирање на WhatsApp.

Марк Цукерберг, извршен директор на матичната компанија WhatsApp Мета, објави дека сега можете да испраќате фотографии на WhatsApp во HD квалитет.

Цукерберг ја сподели веста на својата Фејсбук страница објавувајќи видео на кое се гледа како функционира новата функција.

Сè што е потребно е да ја отворите апликацијата WhatsApp и да допрете на разговорот во кој сакате да испратите HD фотографија. Допрете го симболот „+“ во долниот лев агол на екранот, а потоа изберете „Фото и видео“.

Откако ќе ја изберете фотографијата што сакате да ја споделите, треба да видите нова HD опција на горниот дел од екранот. Изберете ја, а потоа допрете ја иконата со сината стрелка во долниот десен агол на екранот и фотографијата ќе биде испратена во HD квалитет.

Исто така, останува стандардна опција

– За да се осигураме дека споделувањето фотографии преку WhatsApp останува брзо и доверливо, стандардниот квалитет ќе продолжи да биде стандардна опција за испраќање фотографии – објаснуваат од WhatsApp.

– Доколку добиете фотографија кога имате слаба интернет конекција, можете да изберете дали сакате да ја задржите стандардната верзија или да ја надградите на HD – додале тие.

Како и секогаш, овие фотографии ќе бидат заштитени со шифрирање од крај до крај на WhatsApp, што гарантира дека само вие и лицето со кое комуницирате можете да ја видите HD фотографијата.

HD-фотографиите се појавуваат глобално во текот на следните неколку недели, а HD видеото ќе пристигне наскоро.

Facebook коментари:

Напишете коментар

Back to top button
close