ЗДРАВЈЕ

Ослободете се од болките во грлото на природен начин – еве како

Постуденото време кое ни доаѓа фаворизира почести настинки, а еден од најчестите симптоми што се јавува е чешање или болки во грлото. За среќа, постои едноставен, природен начин да се ослободите од овој иритирачки симптом.

Bolki vo grloto

Се што ви треба се две состојки – вода и сол. Гаргарањето со солена вода е лек кој го користеле и нашите баби, а многу е корисен за настинки, инфекции на синусите и други поблаги проблеми.

Овој древен лек може да го користат децата постари од шест години, односно сите оние кои можат да гаргараат со вода.

Научно е докажано дека солта помага да се извлече вода од оралните ткива, создавајќи солена бариера која спречува враќање на штетните патогени. Тоа значи дека гаргарањето со солена вода всушност ги блокира вирусите и бактериите и го намалува ризикот од инфекции на устата и грлото.

За да направите гаргара со солена вода, треба да измешате четвртина или најмногу половина лажичка сол со 230 милилитри вода.

Најдобро е водата да е топла, а не топла, бидејќи топлината на водата малку ќе го олесни чешањето и болките во грлото. Покрај тоа, солта полесно ќе се раствори во топла вода. За ова можете да користите секаков вид сол.

Откако ќе ја подготвите солената вода, гаргајте ја во грлото колку што можете подолго. Потоа замавнете го околу устата и забите, а потоа исплукајте го. Се препорачува да го правите тоа најмалку два пати на ден, а нема да има несакани последици доколку тоа го правите повеќе пати во денот.

Сепак, не претерувајте со овој „лек“. Ако проблемот продолжи, посетете го вашиот избран лекар кој ќе ви препише терапија.

Subscribe
Notify of
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
close