ЗАНИМЛИВОСТИ

10 мали навики кои ќе ви го променат животот! Ќе се изненадите колку е лесно да се биде среќен

Дали некогаш сте се запрашале како малите, добри навики го менуваат вашиот живот на подобро? Научниците тврдат дека не сме ни свесни колку контролирањето на малите работи во животот ни помага да се справиме со големите. Со добри навики, можеме полесно да се носиме со животните препреки.

среќен

Затоа ви нудиме десет навики кои ќе ви го направат животот полесен и поубав, а најдоброто е што одземаат само пет минути од вашето време.

1. Местете го креветот

Местете го креветот секој ден. Многу е деморализирачко кога ќе се вратите дома после напорен ден, а уште потешко е да погледнете во ненаместен кревет. Има нешто депресивно во тоа. Затоа, потрудете се и наместете го веднаш штом ќе станете. Оваа работа трае само пет минути. Кога ќе влезете во соба и таа е организирана, ќе имате чувство дека барем малите работи во животот се под контрола.

2. Конец за заби – секој ден

Иако звучи досадно, постојат милијарда причини зошто треба да го правите ова два пати на ден. Покрај вашиот здив, тоа е и прашање на здравје. Наместо пари за стоматолог, потрошете ги на нешто позабавно и уживајте во вашето здравје.

3. Секогаш кажувајте „благодарам“

Стануваме премногу лежерно општество. Затоа ни стана тешко да покажеме благодарност. Можеби мислите дека луѓето ве сакаат, но ако понекогаш не им се заблагодарувате за сè што прават за вас, луѓето едноставно ве толерираат. Не ве чини ништо да кажете благодарам.

4. Тргнете рано

Сигурно сте запознаени со познатото утринско брзање. Ако сакате да живеете посреќен и полесен живот, почнете пет минути порано. Знаеме колку може да значат пет минути во сообраќајот, но и колку е важно трпението во редици за безбедност. Затоа погрижете се секогаш да пристигнувате малку порано, па ќе заштедите малку нерви.

5. Направете си кафе

Иако сите ги сакаме кафулињата, за многу луѓе тие стотина денари секој ден – само за кафе – се товар на нивниот буџет. Наместо тоа, можете да го направите неспоредливо поевтино дома. Потребни се само пет минути и заштедувате многу пари. Дури и ако сте побогати, зошто да трошите пари на непотребни работи? А задоволството од пиењето кафе направено по ваш вкус ќе ви донесе пријатно чувство уште од рано наутро.

6. Совет

Тешко е да се вклучите во услужни активности. Затоа понекогаш треба да оставите барем малку пари на омилениот келнер, мајстор, собарка во хотелот… Мал знак на внимание ќе им го разубави денот, а сигурни сме – и вашиот.

7. Не оставајте валкани садови

Не се работи само за хаос во кујната. Валканите садови можат да привлечат разни паразити и бактерии. За да не се случи тоа и да ви создаде поголеми проблеми, редовно чистете ја кујната. Трае кратко, но ви носи многу придобивки и задоволство.

8. Оставете ја секоја соба почиста

Додека поминувате низ куќата или станот, мора да ја исчистите секоја соба. Само пет минути во секоја соба ќе ви заштеди време што треба да го поминете за чистење подоцна. Иако можеби звучи чудно или тешко – не е. Станува збор за разубавување на просторот во кој живеете, а со тоа и зголемување на нивото на среќа што ја чувствувате додека престојувате дома.

9. Споделете комплименти

Како што сме навикнати да не кажуваме „благодарам“, така стануваме се послаби кога се во прашање комплиментите. Поттикнувањето на другите е вештина. И не одзема многу време. Некому да му дадете комплимент не чини многу, но значи се. Ако на некого му давате комплименти за неговата коса или општиот изглед, ќе му го разубавите денот и тоа не ве чини ништо.

10. Проверете дали вашиот превоз е подготвен

Ако возите, погрижете се секогаш и секаде да пристигнувате безбедно и на време. На пример, ако ви снема бензин, наполнете го навреме. Ако користите јавен превоз, секогаш подготвувајте пари за билетот или погрижете се да имате доволно пари во автобусот-плус. Ова се мали нешта, но ви го олеснуваат денот.

Смешно е колку малите работи што ги правиме во текот на денот можат да ни го направат целиот живот посреќен и полесен. Ќе се чувствувате постабилно, посреќно, домот ќе ви биде поудобен, а нивото на стрес ќе ви се намали. Кога ќе усвоите добри навики, животот полесно ќе си дојде на свое место.

Subscribe
Notify of
1 Коментар
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

[…] интензитет на работа, клима уредот не само што ќе ви заштеди пари, туку и ќе ја избрка влагата од […]

Back to top button
close