УБАВИНА

Која е најдобрата температура на водата за миење на косата?

Температурата на водата може значително да влијае на здравјето на косата. Кога ќе помине денот за миењена косата, веројатно имате список за проверка: шампон, регенератор, навлажнувач, средство за заштита од топлина итн. Една работа што веројатно не е на таа листа е – водата.

Tushirane

Водата е врвниот херој за миење коса – не можете да ја завршите работата без неа, но таа е толку суштинска што веројатно не ни размислувате за неа како компонента на денот на миењето. Сепак, температурата и квалитетот на водата играат прилично голема улога во здравјето на вашата коса и скалп.

Што се случува ако ја измиете косата со топла вода?
Предности на миење на косата со топла вода; на пример, повисоките температури ги отвораат порите, што им помага на шампонот и другите производи да навлезат во скалпот. Миењето на косата со топла вода може да помогне да се отстранат нечистотиите, производите и маснотиите поефикасно од ладната вода.

Иако повисоките температури им олеснуваат на производите да навлезат во скалпот, топлата вода може да ги отстрани природните масла од косата, што може да ги исуши косата и скалпот и да предизвика иритација и чешање.

Состојбата на скалпот има огромно влијание врз растот и здравјето на косата, така што сувиот, нездрав, ронлив скалп може да го инхибира растот на косата или да ги ослабне влакната.

Покрај сувиот и чешачки скалп, миењето на косата со топла вода може да ги влоши и состојбите како што се себореичниот дерматитис и егзема.

Миењето на косата со топла вода исто така може да го промени изгледот на вашата коса. Кога топла вода се користи за миење на косата, фоликулите на косата се изложени на еколошки и оксидативно оштетување, што може да доведе до губење на косата. Губењето на косата е забрзано поради олабавениот стисок на оштетениот корен на косата. Ова исто така може да доведе до предвремено побелени влакна.

А што ако ја измиете со ладна вода?
Според експертите, има многу предности – и неколку значајни недостатоци – за миење на косата со ладна вода.

Предности:
Ги зачувува природните масла: За разлика од топлата вода, ладната вода не ги раствора природните масла, што е корисно за здравјето и растот на главата и косата.

Сјајот се зголемува: Ладната вода делува на косата така што ги затвора порите на скалпот, со што се зголемува сјајот на косата бидејќи со затворањето на порите се задржува влагата.

Дополнителна влажност: Бидејќи студената вода може да ги затвори порите на скалпот, се одржува природното ниво на влага во косата, како и влагата што ја добивате од регенераторот. Како резултат на тоа, косата е подобро способна да ги искористи предностите на производот, оставајќи ја да изгледа и да се чувствува поздрава и похидрирана.

Помага при првут: Првутот е резултат на сув скалп и му треба влага за да заздрави. Бидејќи туширањето со ладна вода му помага на скалпот да ја задржи влагата, тоа за возврат ќе го ублажи првутот и иритацијата што доаѓа со него.

Ја подобрува циркулацијата на крвта во скалпот: Иако употребата на ладна вода за миење на косата првично може да донесе непријатно чувство, може да помогне крвта во длабоките ткива на скалпот да циркулира побрзо. Ова помага да се одржи идеалната телесна температура, како и оптималното здравје, како што се здравјето на мозокот, здравјето на срцето и процесите на заздравување во телото.

Недостатоци:
Го намалува волуменот: Ладната вода е одлична за да и помогне на косата да ја задржи влажноста, но вишокот на влага може да направи косата да изгледа рамно и помалку обемна. Иако ова нема да им се случи на сите, бидете свесни како вашата коса реагира на студената вода. Исто така, обидете се да не користите ладна вода кога времето ќе почне да станува постудено, особено во зима.

Вишок на влага: Кога косата ја задржува влагата, може да остави премногу маснотии на скалпот, што може да направи да изгледа и да се чувствува мрсно и рамно.

Непријатност: Иако не е најлошата грешка, студената вода не е толку удобна и релаксирачка како топла или млака вода, а ако никогаш не сте ја измиле косата во ладна вода, ќе биде потребно извесно време да се навикнете на неа.

Која е најдобрата температура за миење на косата?
Повеќето експерти за коса препорачуваат миење на косата со млака вода. Ако сакате да уживате во придобивките од миењето со ладна вода, препорачливо е да ја префрлите водата на ладна до крајот на тушот за да ја задржите влагата.

Ако имате мрсна коса, можеби ќе сакате да завршите со потопло плакнење за подобро да ги отстраните маслата и шампонот или регенераторот.

Во однос на специфичната температура, се препорачува да се користи вода која е 38°C (што е малку над нормалната телесна температура) за миење на косата. Во текот на летните месеци можете да користите вода на пониска температура.

Subscribe
Notify of
1 Коментар
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

[…] работа што треба да ја запомните кога ја чешлате косата е дека таа е најранлива и најчувствителна кога е […]

Back to top button
close