СВЕТ

Залужни: Речиси 9.000 украински војници загинаа во војната

Речиси 9.000 украински војници загинале во војната со Русија, изјави денеска врховниот командант на вооружените сили на Украина, Валериј Залужни.

Vojna vo Ukraina

На прес-конференцијата одржана во чест на загинатите и воените ветерани, Залужни рече дека е неопходно да се заштитат децата во неколку делови на земјата, вклучително и во Киев.

Тие навистина не разбираат ништо што се случува и дефинитивно им е потребна заштита, бидејќи нивниот татко замина на фронтот и можеби е еден од тие речиси 9.000 херои кои беа убиени – рече Залужњи.

Тој не соопшти детали и не кажа дали во билансот на загинатите се вклучени сите загинати во борбите, како што се граничарите.

Subscribe
Notify of
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
close