СВЕТ

Во Србија е прогласена тридневна жалост поради трагедијата во училиштето

Министерот за образование Бранко Ружиќ денеска изјави дека Владата на Србија донесе одлука за тридневна жалост на територијата на цела Република Србија поради трагедијата во основното училиште „Владислав Рибникар“, во која утрово Седмоодделенец со пиштол ги застрелал учениците и вработените во училиштето при што убиле осум деца и еден вработен, обезбедувачи, а повредил уште шестмина и една наставничка.

Тридневната жалост во Србија ќе трае од петок, 5 мај, а завршува во недела, 7 мај, рече Ружиќ, додавајќи дека наставата денеска во попладневната смена ќе биде прекината поради трагичниот настан, односно нема да се одржува . Ружиќ рече дека од утре наставата започнува со едноминутно молчење.

Ружиќ за наводите дека сторителот бил жртва на насилство од врсници
На прашањето дали детето што го извршило кривичното дело пријавило дека било жртва на врсничко насилство, министерот Ружиќ рече дека има наоди од клиниката во Тиршова и центарот за социјална работа, според кои детето дошло со расекотина на усната. што го добил во приватна актерска школа.

– Поаѓајќи од ова, не може да се заклучи дека било неопходно понатамошно дејствување во однос на решавање на каков било проблем што се појавил со тоа дете – рече Ружиќ.

Шефот на белградската полиција: Насилникот повикал полиција по нападот
Шефот на белградската полиција Веселин Милиќ рече дека молчат пред огромната човечка трагедија која предизвикува тага и болка и ги обврзува припадниците на МУП да информираат за вистинската фактичка состојба.

Тој изјави дека утринава околу 8 часот и 40 минути во дежурната полиција се јавила заменик директорката на училиштето Иванка Јовановиќ и кажала дека во училиштето влегло дете со огнено оружје и случајно пукало. Веднаш биле испратени полициски патроли.

-Потоа во 8 часот и 42 минути се јавило непознато лице и се претставило како К.К. Тој рече дека пукал во неколку лица во основното училиште „Владислав Рибникар“, улица „Краља Милутина“ број 10. Кога полицијата дошла на местото на настанот било констатирано дека споменатото момче употребило огнено оружје и ја повикале нашата служба за итна помош, при што загинале осум ученици. Училиште, од кои седум девојчиња и едно момче – рече Милиќ.

Тој изјави дека најверојатно се работи за S. N. (2009), B. A. (2011), A. B. (2011), A. D. (2009), K. N (2010) M. A (2009), E. K. (2009), A. Č. (2009), како и чувар.

Тој посочи дека се повредени уште четири момчиња и две девојчиња, како и наставничката С.Т.

Тој додаде дека шест деца се хоспитализирани, како и една наставничка.

За потсетување, Министерството за внатрешни работи на Србија претходно соопшти дека во пукотницата што утринава се случила во ОУ „Владислав Рибникар“ во Врачар животот го загубиле осум ученици и еден работник од училишното обезбедување.

Повредени се вкупно шест деца и една наставничка кои моментално се згрижени во центрите Тиршова и Ургенти.

Subscribe
Notify of
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
close