СВЕТ

Децата на Принцот Хари и Меган добија ново презиме: Напуштена традицијата која трае со децении

Принцот Хари и Меган Маркл ги сменија имињата на своите деца на нивната нова веб-страница, ставајќи крај на 64-годишната традиција на кралско именување.

Наместо да бидат познати како Маунтбатен-Виндзори, Арчи и Лилибет го добија презимето Сасекс од нивното крунисување. Презимето Маунтбатен-Виндзор беше одредено од Советот на тајните, официјални советници на покојната кралица Елизабета Втора, во 1960 година и се однесуваше на машките потомци на Нејзиното Височество и принцот Филип.

Принцот Хари и Меган Маркл

Одлуката да ги користат кралските титули на нивните деца на нивната нова веб-страница е опишана како „изненадувачка“, пишуваат британските медиуми.

Кога Чарлс стана крал во септември 2022 година, Арчи и Лилибет станаа внуци на монархот кој го промени нивниот статус. Тогаш беше откриено дека децата ќе ги добијат титулите принц и принцеза.

Subscribe
Notify of
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
close