СВЕТ

Столтенберг: Дополнителни сили на НАТО заминаа за Косово

Дополнителен контингент на НАТО од 700 војници веќе замина за Косово и Метохија, но тоа не значи дека ќе се откажат од мирното решавање на конфликтот во регионот, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

Jens Stoltenberg

700 војници веќе заминаа за Косово да ги поддржат нашите сили. Иако тоа не значи дека сме се откажале од мирното решавање на конфликтот, НАТО целосно ги поддржува преговорите меѓу Белград и Приштина под покровителство на ЕУ – рече тој во Осло, каде се одржа состанокот на шефовите на дипломатиите на земјите членки на НАТО.

Косовските власти на 29 мај насилно ги окупираа општинските згради во Лепосавиќ, Зубин Поток и Звечан со помош на КФОР.

КФОР потоа се судри со Србите кои протестираа за овој чин.

Subscribe
Notify of
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
close