СВЕТ

Грчкиот премиер Мицотакис прогласи победа на парламентарните избори

Актуелниот грчки премиер Киријакос Мицотакис прогласи победа на неговата конзервативна партија Нова демократија на вчерашните парламентарни избори. Мицотакис истакна дека победата претставува „политички земјотрес“ што го отвора патот за уште едно гласање.

Мицотакис

Тоа е „доказ дека Нова демократија има зелено светло од граѓаните да управуваме со самите себе“, истакна Мицотакис, објаснувајќи дека е потребен втор глас за да се добие апсолутно мнозинство за да се формира стабилна влада.

Неговата партија освои најмногу гласови, според делумните резултати од пребројувањето на гласовите.

Нова демократија, која е повторно на власт од пред четири години, освои 41,1 отсто од гласовите, далеку пред левичарската Сириза на поранешниот премиер Алексис Ципрас, која освои 20 отсто од гласовите, според броењето на гласовите од 30 проценти од избирачките места.

Социјалистите од Пасок-Кинала, предводени од Никос Андрулакис, го зазедоа третото место со 12,6 отсто од гласовите.

Сепак, Мицотакис, кој сака да биде повторно именуван на четири години, ја отфрли можноста за коалицирање бидејќи во Грција политичката култура не се заснова на компромис поради лошото искуство со раздорот на краткотрајните коалициски влади.

Доколку не биде возможно да се формира влада во следните две недели, како што предвидуваат многу аналитичари, ќе треба да се распишат нови избори, кои треба да се одржат на крајот на јуни или почетокот на јули.

Мицотакис во предизборната кампања не ја криеше можноста за уште едно гласање доколку не успее формирањето влада.

Subscribe
Notify of
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
close