ЗДРАВЈЕ

Пиете кафе на празен стомак? Постојат најмалку 5 причини зошто не треба да го правите ова

Пиењето кафе наутро, на празен стомак, е нездрава навика која треба да се избегнува, тврдат експертите. Постојат 5 причини зошто пиењето кафе на празен стомак е штетно:

Ја зголемува стомачната киселина
Кафето е многу кисело, а кога се консумира на празен стомак може да доведе до зголемување на производството на желудочна киселина. Оваа прекумерна киселост може да предизвика непријатност, вклучувајќи горушица, рефлукс на киселина и чир на желудникот.

кафе

Со текот на времето, хроничната изложеност на високо ниво на стомачна киселина може да ја оштети слузницата на желудникот, што може да доведе до посериозни дигестивни проблеми.

Го нарушува процесот на варење
Пиењето кафе на празен стомак може да го наруши природниот процес на варење. Нормално, телото ослободува стомачна киселина и дигестивни ензими како одговор на внесот на храна, помагајќи да се разградат и апсорбираат хранливите материи.

Сепак, само пиењето кафе може да предизвика предвремено ослободување на овие дигестивни сокови, што може да доведе до нецелосно варење на хранливите материи.

Предизвикува нервоза
Кафето содржи кофеин, стимуланс кој може да ја зголеми будноста и нивото на енергија. Меѓутоа, кога се консумира на празен стомак, апсорпцијата на кофеинот се случува побрзо, што доведува до ненадеен скок на енергија. Новата енергија потоа брзо се намалува.

Оваа брза флуктуација на нивоата на енергија може да придонесе за чувство на нервоза и анксиозност, особено кај поединци чувствителни на кофеин.

Го зголемува нивото на шеќер во крвта
Пиењето кафе на празен стомак може да влијае и на регулацијата на шеќерот во крвта. Се покажа дека кофеинот ја намалува чувствителноста на инсулин, што потенцијално води до повисоки нивоа на шеќер во крвта.

За луѓето со дијабетес или оние кои се изложени на ризик да ја развијат состојбата, ова може да претставува значителен ризик за здравјето.

Покрај тоа, покаченото ниво на шеќер во крвта може да ја зголеми желбата за слатка храна, што доведува до нездрави навики во исхраната во текот на денот.

Го попречува разградувањето на хранливите материи
Кафето содржи соединенија наречени танини, кои можат да се врзат за одредени хранливи материи, како што се железото и калциумот, намалувајќи ја нивната апсорпција во телото.

Кога се консумираат на празен стомак, овие танини можат да имаат поизразен ефект, попречувајќи го разградувањето на основните хранливи материи од следните оброци.

Со текот на времето, ова може да доведе до недостаток на хранливи материи и поврзани здравствени проблеми.

Иако кафето може да биде утешен и пријатен пијалок, консумирањето на празен стомак наутро може да има негативни последици по вашето здравје. За да ги минимизирате потенцијалните ризици, размислете за уживање во кафе со или после балансиран појадок. Вашето тело долгорочно ќе ви се заблагодари за тоа.

Subscribe
Notify of
1 Коментар
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

[…] љубители на кафе не можат да го замислат своето утро и ден без шолја од […]

Back to top button
close