ЗДРАВЈЕ

Подобро здравје на Вашето срце: Еве што кажуваат кардиолозите

Срцевите заболувања се водечка причина за смрт во светот. Луѓето имаат поголема веројатност да умрат од проблеми поврзани со срцето отколку од што било друго. Оваа статистика е запрепастувачка.

Подобро здравје на Вашето срце

Неколку едноставни промени можат многу да помогнат. Една од најлесните работи што можете да ги направите е да елиминирате или строго ограничите одредени намирници кои се особено тешки за вашето срце. Во следниов текст, кардиолози и нутриционисти кажуваат кои три намирници треба да ги исклучите од вашата исхрана што побрзо, и што треба да јадете наместо тоа.

1. Сланина
Ако сакате добро да се грижите за вашето срце, треба да ја зачувате сланината за посебни прилики или целосно да ја исфрлите од вашата исхрана. Начинот на кој се прави сланината може да доведе до негативни ефекти врз здравјето на срцето. Процесот на стврднување на сланина со натриум нитрит и неговата висока содржина на натриум може да го подигне крвниот притисок, додека соединенијата формирани за време на готвењето, како полицикличните ароматични јаглеводороди и хетероцикличните амини, придонесуваат за воспаление и оштетување на крвните садови, колективно зголемувајќи го ризикот на срцеви заболувања. Луѓето кои држат диета богата со црвено месо, особено оние со високо преработено месо, се поврзани со поголема инциденца и смртност од кардиоваскуларни болести и дебелина. Сланината е особено богата со сол, заситени масти, холестерол, полициклични ароматични јаглеводороди и хетероциклични амини.

2. Бел леб
Белите лебови можат да бидат многу лоши за вашето срце. Белиот леб, со својот висок гликемиски индекс и недостаток на хранливи материи и влакна во споредба со опциите од цели зрна, може да доведе до брзи скокови на шеќерот во крвта, отпорност на инсулин и зголемување на телесната тежина, а сето тоа го зголемува ризикот од срцеви заболувања и слични компликации. Сите рафинирани јаглехидрати го зголемуваат вашето циркулирачко ниво на гликоза и триглицериди. Белиот леб е лишен од сите здрави влакна и хранливи материи. Она што останува е чист шеќер. Доколку сакате да јадете здрав леб, најдобро е да барате леб на кој пишува „100% од цело зрно“ на пакувањето, како и внимателно да ја прочитате листата на состојки.

3. Помфрит
Помфритот не му прави услуга на срцето. Кога храната се пржи, нејзината хранлива вредност се менува, храната губи вода и прима маснотии. Особено во случај на помфрит, маслото често се користи повторно, што доведува до губење на незаситени масти и зголемување на транс мастите. Помфритот има многу сол, а високиот внес на натриум е поврзан со висок крвен притисок и зголемување на срцевите заболувања. Редовното консумирање на пржена храна воопшто, е поврзано со зголемување на коронарната срцева болест, висок крвен притисок и дебелина.

Што треба да јадете наместо тоа?
Знаете што не треба да јадете. Но, која храна може да го подобри здравјето на срцето? Силно се препорачува зголемена потрошувачка на мешунки како леќа, наут и грав. Мешунките се богати со здрави влакна и помагаат во промовирање на ситост, го регулираат движењето на дебелото црево и ги хранат здравите цревни бактерии. Исто така, мешунките лесно се подготвуваат и се одлични оброци во текот на неделата. Антиоксидантни и антиинфламаторни својства го поддржуваат здравјето на срцето со намалување на оксидативниот стрес и воспалението. Овие соединенија, заедно со другите хранливи материи како што се витамин Е, алфа-линоленска киселина и магнезиум, придонесуваат за подобрување на нивото на холестерол, регулација на крвниот притисок и васкуларното здравје, колективно нудејќи кардиопротективни придобивки. Киноата и лебот од целата пченица се здрав избор за срцето поради нивниот богат профил на хранливи материи, вклучувајќи влакна, фосфор, цинк, растителни протеини и антиоксиданси, кои колективно го намалуваат ЛДЛ холестеролот и го намалуваат ризикот од срцеви заболувања. Нивната висока содржина на влакна го регулира нивото на шеќер во крвта и го поддржува здравото црево, придонесувајќи за целокупното здравје на срцето.

Одржувањето на вашето срце здраво е доживотно патување, а диетата е само дел од рутината на живеење. Прескокнувањето на сланината, белиот леб и помфрит секогаш кога е можно е одличен начин за почеток.

Subscribe
Notify of
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
close