ЗДРАВЈЕ

Намирници кои го забавуваат стареењето – еве кои се тие!

Стареењето е природен процес и нешто од што не треба да се плашите, но како што стареете, разбирливо е дека сакате да наоѓате здрави начини да изгледате и да се чувствувате подобро секоја година.

Намирници кои го забавуваат стареењето

Работите како вежбање, пиење многу вода и јадење хранлива, урамнотежена исхрана се начини на кои можете да си помогнете. Кога станува збор за исхраната, храната може да влијае на тоа како се чувствувате одвнатре и како изгледате однадвор. На пример, истражувањата покажуваат дека исхраната може да игра важна улога во здравјето на срцето и мозокот и во ризикот од болести поврзани со возраста.

Во храна која го забавува стареењето спаѓаат:

Бобинки
„Бобинките се богати со антиоксиданси како што се антоцијани и витамин Ц, кои се борат против оксидативниот стрес и воспалението во телото“, вели експертот Мери Саба.
Јадењето храна богата со антиоксиданси како бобинки помага да се заштити вашата кожа од предвремено стареење и да се подобри нејзиното целокупно здравје. Бобинките се особено преполни со антиоксиданс антоцијанин, кој помага во борбата против оксидативниот стрес и воспалението, а овие соединенија можат да помогнат да се подобри еластичноста на кожата, да се намалат брчките и да се промовира младешки тен.

Друга неверојатна придобивка од јадење бобинки како што стареете е тоа што тие ја поддржуваат когнитивната функција и може да го намалат ризикот од когнитивно опаѓање поврзано со возраста.

Јаткасти плодови
Грицкањето јаткасти плодови и семки е исклучително добро! Антиоксидансите кои се наоѓаат во јаткастите плодови и семките се борат против слободните радикали, го спречуваат стареењето на кожата и го намалуваат ризикот од хронични болести поврзани со стареењето.
Бадемите се исто така добар извор на витамин Е, антиоксиданс кој ја штити кожата од оксидативно оштетување и може да помогне во одржувањето на еластичноста и хидратацијата на кожата, потенцијално намалувајќи ги знаците на стареење.

Потоа, тука се и оревите – тие исто така содржат омега-3 масни киселини, а семките како лененото семе се едни од најбогатите растителни извори на омега-3 масни киселини. Јадењето на овие здрави масти може да помогне во забавување на стареењето – и внатрешно и надворешно.

Зелен лиснат зеленчук
Лиснатиот зеленчук како спанаќот, кељот и блитвата се „хранливи моќници“ и обезбедуваат витамини А, Ц и К, како и минерали како што се железо и калциум. Исто така, овие хранливи материи можат да го промовираат здравјето на кожата, да помогнат во производството на колаген и да ја заштитат од оштетување кожата предизвикано од УВ зрачењето.

Домати
Доматите се богати со одредено соединение наречено ликопен, кое им ја дава прекрасната црвена боја. Ликопенот има антиоксидантни својства и е познат по тоа што ја штити кожата од оштетување на сонцето и ги намалува знаците на стареење, што значи дека доматите можат да играат улога во помагањето да изгледате и да се чувствувате помлади како што стареете.

Зелен чај
Зелениот чај содржи полифеноли – особено епигалокатехин галат (EGCG) – со моќни антиоксидантни и антиинфламаторни својства. Овие соединенија помагаат во подобрување на еластичноста на кожата и заштита од штетните ефекти на УВ зрачењето, намалувајќи ги знаците на стареење на кожата. Не само што зелениот чај може да ви помогне да изгледате помлади, туку истражувањата покажуваат дека неговиот главен полифенол – EGCG – е поврзан со побавно стареење и уште подолг животен век.

За да изгледате и да се чувствувате помлади оваа година, обидете се да додадете шолја зелен чај во вашата дневна рутина.

Запомнете, зелениот чај содржи кофеин, па оние кои се чувствителни на кофеин треба да се држат до утринската шолја.

Авокадо
Авокадото е богато со витамин Е и затоа може да помогне во заштитата на кожата од УВ оштетување и одржување на младешки изглед. Не само што е богато со витамин Е, туку и авокадото е богато со здрави масти, кои можат да ја хидрираат и негуваат кожата. Исто така, авокадото може да помогне да се одржи здраво срце како што стареете со намалување на нивото на лошиот холестерол.

Subscribe
Notify of
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
close