ЗДРАВЈЕ

Пет намирници богати со витамин Е: Телото не го произведува, па затоа треба да го внесеме преку храната

Витаминот Е е моќен антиоксиданс и хранлива материја растворлива во масти, што значи дека на организмот му се потребни масти за да го апсорбира витаминот Е.

Главно функционира како антиоксиданс или корисна молекула која се бори против слободните радикали. Ние го поврзуваме со заштита на кожата од оштетување на сонцето и одржување на колагенот, но оваа хранлива материја е вклучена и во помагањето за имунолошката функција и правилниот проток на крв. Едноставно кажано, витаминот Е е важно соединение за целокупното здравје.

витамин е

Бидејќи телото не може да произведе свој витамин Е, мораме да го бараме во храната околу нас. За среќа, го има во многу намирници, па не е тешко да се достигне препорачаната количина од 15 милиграми дневно.

Извори на витамин Е

Бадеми
Бадемите се еден од најголемите извори на витамин Е, а потоа лешниците. Овие јаткасти плодови се исто така одличен извор на диетални влакна и полинезаситени масти здрави за срцето.

Семиња
Следниот пат кога ќе посакате нешто крцкаво, посегнете по семето од растенијата. Семките од сончоглед се особено богати со витамин Е. Овие семки исто така можат да додадат вкус и текстура на голем број јадења, вклучително и овесна каша, јогурт, салати и супи, па можеби ќе сакате да ги вклучите и на тој начин во вашата исхрана.

Масла
Бидејќи семките и јаткастите плодови содржат витамин Е, не е изненадување што нивните масла се исто толку вредни за внимание.

Лиснато зеленило
Ваквиот зеленчук е вкусен и преполн со витамин Е. Некои од најдобрите опции вклучуваат спанаќ и блитва, кои нудат околу 2 милиграми витамин Е на половина чаша.

Авокадо
Авокадото е уште еден одличен извор на витамин Е, кој нуди околу 4 милиграми на 100 грама. Други хранливи материи во авокадото вклучуваат калиум, витамин К и рибофлавин. Содржи и влакна, кои се од витално значење за здраво варење, намалување на холестеролот и одржување на нивото на шеќер во крвта.

Subscribe
Notify of
1 Коментар
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

[…] Авокадото е богато со витамин Е и затоа може да помогне во заштитата на кожата од УВ […]

Back to top button
close