ЗАНИМЛИВОСТИ

Фигури кои мора да ги имате во домот: Привлекуваат среќа и изобилство, а ја бркаат лошата енергија

Дојде пролетта, а покрај генералното чистење на домот и исфрлањето на негативните работи од домот, добро е да внесете во вашиот дом предмети за кои се верува дека носат среќа а во источните религии, овие фигури имаат голема симболика:

1. Фигури на слон
Во будизмот и хиндуизмот, слонот претставува многу убави нешта, од мајчинството и плодноста до среќата и мудроста. Само затоа што има многу значење, многу е важно каде и како ќе ја поставите фигурината на слон. На пример, слон со своето стебло подигнато во дневната соба привлекува среќа.

Фигури кои мора да ги имате во домот

2. Темјан
Многу луѓе согоруваат темјан за да го опуштат својот мирис, но тој се користи и за исфрлање на негативната енергија. Се верува дека мирисот на темјан има моќ да неутрализира секаков вид на негативност.

3. Потковица
Ова е еден од најстарите симболи за среќа досега. Се споменуваше во старите ирски легенди и бајки, а има многу сведоштва дека потковицата има моќ да ги оддалечи негативните сили и негативните луѓе и да ги држи што подалеку од вашиот дом. Класичен начин за заштита на куќата е да закачите железна потковица над влезната врата.

4. Фигури на желки
Омилениот симбол на експертите за фенг шуи е токму желката. Тој е еден од четирите небесни заштитници во кои веруваат следбениците на фенг шуи, што го прави многу моќен симбол. Без разлика дали лушпата од желката е вистинска или е направена од вештачки материјали, се верува дека е моќен чувар на домот и среќен шарм ако се стави во близина на предната и задната врата.

5. Бамбус
Кинеското суеверие вели дека бамбусот е многу важен симбол во секоја куќа, а бројот на стапчиња што ги поседувате има различно значење. На пример, не треба да одгледувате или да подарувате 4 бамбуси, бидејќи според кинеската нумерологија, оваа бројка се поврзува со несреќа, па дури и со смрт.

6. Црвена боја
Црвената боја е поврзана со среќа во многу култури низ светот. Поставете некој црвен предмет во вашиот дом – вазна, тепих, драперии…

7. Желад
Желадите (плод на дабот или буката) се сметаат за симбол на заштита и моќ бидејќи потекнуваат од цврсто и многу отпорно, речиси неуништливо дрво. Можете да ги чувате во сад како убава, природна декорација или на прозорец, како што налага нордиската традиција.

Subscribe
Notify of
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
close