ЗАНИМЛИВОСТИ

Кејт Мидлтон и принцот Вилијам не се познати само како принцот и принцезата од Велс: Кралскиот пар во оваа земја има посебни титули, многумина не го знаат нивното значење

Кејт Мидлтон и принцот Вилијам не се познати само како принцот и принцезата од Велс.

На 3 јули, принцот им се придружил на кралот Чарлс и кралицата Камила во катедралата Св. Гилс во Единбург по повод церемонијата на „Орденот на трнот“ за време на кралската недела во Шкотска. Принцот од Велс имаше друго име тој ден.

Принцот Вилијам и Кејт Мидлтон

Принцот Вилијам и принцезата Кејт (42) во Шкотска се познати како војводата и војвотката од Ротези. Ова е традиционална титула за машките наследници и постои од 1469 година, поради што неговата сопруга ја доби титулата Војвотката од Ротези.

Кралот Чарлс за време на својот прв кралски говор на 9. септември 2022 година, по смртта на неговата мајка, кралицата Елизабета, објави дека оваа титула му ја доделува на Вилијам.

„Вилијам како мој наследник сега ги презема шкотските титули кои многу ми значат“, изјави еднаш кралот (75).

Принцот Вилијам ја наследил и титулата војвода од Корнвол. Вилијам и Кејт накратко ги сменија насловите на социјалните мрежи во војводата и војвотката од Корнвол. Титулата обично ја имал најстариот син на сегашниот монарх.

Кралот Чарлс, исто така, го нарекол својот најстар син Принц од Велс, традиционална титула за машкиот наследник на англискиот трон од околу 1301 година. Монархот претходно ја носеше титулата повеќе од шест децении, велејќи во својот говор: „Земјата чија титула ја имав големата привилегија да носам толку голем дел од мојот живот и должности“.

Покојната мајка на принцот Вилијам, принцезата Дијана, стана принцеза од Велс откако се омажи за тогашниот принц Чарлс во 1981 година. Таа почина на 36-годишна возраст во 1997 година по сообраќајна несреќа во Париз, а идната кралица Камила избра да не ја земе титулата принцеза од Велс која се омажи за идниот крал Чарлс во 2005 година, а наместо тоа се одлучи за војвотката од Корнвол.

Subscribe
Notify of
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
close