ЗАНИМЛИВОСТИ

Магично летно растение! Го штити домот од зло – чајот направен од неговите цветови го опушта умот, а еве зошто треба да го ставите во плакар

Лавандата е позната по многуте придобивки, и практични и магични. За лето, доколку сте во можност, ви препорачуваме да засадите лаванда како магично растение.

Лаванда

Еве неколку причини зошто лавандата е совршена за лето:

Отфрлање на инсекти

Лавандата е природна заштита од комарци и други инсекти, која е идеална за летните вечери на отворено.

Релаксација и сон
Мирисот на лаванда помага да се опуштите и да го подобрите квалитетот на сонот, што е корисно за време на топлите ноќи.

Третман на изгореници и рани
Етеричното масло од лаванда има антисептички и антиинфламаторни својства, корисно за помали изгореници од сонце и гребаници.

Магични придобивки:
Лавандата често се користи во магични ритуали за заштита од негативни енергии и зло. Се верува дека лавандата привлекува љубов и хармонија во врските. Лавандата се користи за енергично чистење на просторот, носејќи мир и хармонија.

Како да користите лаванда:

Од суви цветови од лаванда можете да направите смирувачки чај, кој ќе ги опушти телото и умот. Покрај чајот, лавандата може да се користи и како средство против инсекти и освежувач на просториите.

Наполнете ги малите кесички со сушена лаванда и ставете ги низ куќата или ставете ги во плакарите.

Исто така, користете етерично масло од лаванда во дифузер за ароматерапија или разредете го и нанесете го на кожата за смирувачки ефект.

Лавандата е сестрано и лесно достапно растение кое ќе ви обезбеди освежување, заштита и мир во текот на летните денови.

Subscribe
Notify of
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
close