ЗАНИМЛИВОСТИ

Ослободете се од смрдеата од чевлите! Ќе ја снема за неколку секунди, само треба да ја ставите оваа состојка!

Во летниот период треба да бидете внимателни и да внимавате на хигиената. Доколку го изоставите тој дел, може да се соочите со разни непријатности како на пример чевли со мирис.

Во текот на летниот период, често по долго време носење чевли или патики, тие се валкаат и замирисуваат. Честопати не можеме веднаш да ги измиеме, па кога ќе ги соблечеме мислиме дека мирисот сам ќе исчезне. Сепак, тоа не е случај.

Ослободете се од смрдеата од чевлите

Еден едноставен трик може да ви помогне да ги освежите чевлите преку ноќ, а следниот ден тие ќе бидат како нови.

Многу е важно патиките да бидат целосно суви пред чистење. Ако чевлите се мокри или влажни од секојдневно носење, вежбање или лошо време, наполнете ги со стуткан весник и оставете ги да се исушат на воздух.

Наполнете две чорапи со сода бикарбона, врзете ги одозгора и вметнете по еден чорап во секој чевел. Оставете да отстои преку ноќ.

За да се ослободите од бактериите и габите што предизвикуваат мирис, испрскајте ја внатрешноста на чевлите со спреј за дезинфекција. Внатре можете да посипете и прашок за стапала или прашок за пециво за сличен ефект.

Некои чевли се перат во машина. Следете ги упатствата за оптимални резултати. Општо земено, повеќето чевли што се перат во машина треба да се мијат нежно со ладна вода и благ детергент. Секогаш оставете ги да се исушат на воздух.

Спречете ја идната смрдеа со тоа што ќе ги чувате чевлите суви и често менувајте ги чорапите.

Subscribe
Notify of
1 Коментар
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

[…] да го исчистите стаклениот дел. Комбинацијата од сода бикарбона и топла вода ќе направи маснотијата да се раствори, а […]

Back to top button
close