ЗДРАВЈЕ

Овошја кои се извор на витамин Д

Недостатокот на витамин Д во телото може да го зголеми ризикот од болки во коските. Ова често се случува во зима, кога има помалку сонце отколку во потоплите месеци.
За да избегнете болка поради недостаток на витамин Д, важно е да ги вклучите следните пет видови сушено овошје во вашата дневна исхрана:

Суви смокви
Слатките и хранливи, суви смокви се вкусен начин за зголемување на внесот на витамин Д во организмот.

Овошја кои се извор на витамин Д

Можете да ги уживате како ужина, но можете да ги јадете и со житарки за појадок или во салати.

Суво грозје
Сувото грозје е многу популарно суво овошје, а најдобро е што содржи витамин Д.

Може да се додадат во јогурт, овесна каша или да се мешаат со разни јаткасти плодови. Која комбинација и да ја користите, нема да зажалите.

Суви кајсии
Кајсиите се здрави и вкусни во различни верзии, а сувите кајсии се одличен начин да го зголемите нивото на витамин Д во студените зимски месеци.

Можете да ги комбинирате со разни јадења, но и сами да уживате во нив како одлична здрава ужина.

Урми
Урмите се богати со природни шеќери, ја зголемуваат енергијата и содржат пристојна количина на витамин Д. Најпопуларните начини за консумирање урми се во десерти или смути, но можете да ги јадете и сами.

Суви сливи
Сувите сливи не се познати само по нивните дигестивни придобивки, туку и по содржината на витамин Д.

Тие се хранлива и задоволувачка ужина која ќе ве засити, а можете да ги јадете сами, со житарки за појадок или во разни десерти.

Subscribe
Notify of
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
close