ЗДРАВЈЕ

Најздрави млечни масти: Путерот го јакне имунитетот, го чува срцето и штитната жлезда

Путерот, покрај тоа што е многу вкусен, има и многу заштитни својства за нашето здравје.

Богат е со витамин А кој е потребен за зачувување на здравјето на тироидната жлезда, правилното функционирање на срцето и васкуларниот систем, но, исто така, дополнително го зајакнува имунолошкиот систем.

путер

Тој, исто така, содржи лецитин, супстанција која помага во правилната асимилација и метаболизмот на холестеролот и другите масти, како и бројни антиоксиданси кои не штитат од слободните радикали кои ги оштетуваат артериите.

Витаминот Д помага да се зајакнат коските, а витаминот К2 е од суштинско значење за оптималниот раст на децата.

Многу луѓе се откажуваат од путерот, бидејќи сметаат дека е мрсен. Напротив, супстанциите од масни киселини се користат за подобра енергија.

Покрај тоа, богат е со хранливи материи и други нешта кои не прават сити за разлика од маргаринот кој на телото не му го дава тоа што му е потребно, но исто така предизвикува глад и потреба за прејадување.

Ако припаѓате во групата љубители на добри сендвичи, подобро е да се одлучите за намаз од путер зашто освен совршениот вкус ќе направите и подобар избор кога станува збор за вашето здравје, па можете слободно да уживате во вистинскиот вкус на путерот.

Subscribe
Notify of
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
close