ЗДРАВЈЕ

Измешајте лук со ова масло и оживејте го вашето тело

Лукот, сокот од лимон и маслиновото масло претставуваат една од најдобрите комбинации, како за имунитет, така и за слабеење. Имено, комбинацијата на овие три намирници ќе ги елиминира масните наслаги, но и ќе го забрза нашиот метаболизам, со цел да се ослободиме од штетните токсини од телото.

Комбинацијата од лук и лимон го регулира шеќерот во крвта, го намалува бројот на триглицериди во крвта, ја подобрува циркулацијата, го регулира лошиот холестерол, но во исто време го подига нивото на добриот холестерол.

Потребни состојки:

– 1 лимон

– 3 чешниња лук

– 1 чаша топла вода

– 3 капки маслиново масло

Начин на подготовка:

Исечкајте го лукот, додадете вода, сок од лимон и маслиново масло. Добиената смеса оставете ја да отстои околу 20 минути. Промешајте и процедете во шолја.

По желба можете да додадете мед или јаворов сируп.

Сирупот може да се пие 3 пати на ден пола час пред јадење или по една-две лажици на утро на гладно.

Оваа комбинација ги отстранува токсините од телото и го зајакнува имунитетот.

Facebook коментари:

Напишете коментар

Back to top button