ЗДРАВЈЕ

Експертите се согласија! Ова се најздравите алкохолни пијалоци

Лекарите наведуваат дека црвеното вино се смета за најздрав алкохолен пијалок.
Омар Муса, гастроентеролог и хепатолог од клиниката Мајо, истакнува дека алкохолот е алкохол, без разлика на неговата форма. Без разлика дали се работи за 10 литри пиво, 5 чаши вино или две чаши, пишува The Healthy.

Пијалак

Иако ниту една форма на алкохол не е навистина „здрава“ во конвенционална смисла, д-р Муса и неговите медицински колеги сугерираат дека без разлика дали сте љубител на вино, пиво или коктели, одредени видови на алкохол може да претставуваат помал ризик за вашето здравје доколку се консумираат во умерени количини.

Црвеното вино често се смета за најздрав алкохолен пијалок, главно поради неговите антиоксидантни својства.

Умерената потрошувачка на црвено вино е поврзана со намален ризик од срцеви заболувања бидејќи антиоксидансите во црвеното грозје, како што е ресвератролот, можат да помогнат во зачувување на крвните садови во срцето.

Сепак, предупредува Ненси Ро, хепатолог од Универзитетот Раш, важно е да се пристапи кон овој избор свесно и претпазливо.

– Има многу студии кои покажуваат дека секој алкохол од секаков вид може да ги зголеми компликациите поврзани со црниот дроб – забележува д-р Ро.

Таа додава дека антиоксидансите во црвеното вино може да имаат позитивен ефект врз здравјето на црниот дроб за оние со здрав црн дроб, но нагласува:

– Умереноста е многу важна. Сè уште треба да го почитувате безбедното консумирање алкохол.

При изборот на црвено вино, изборот на сува сорта може да биде добра стратегија бидејќи „суво“ значи помалку слатко вино на вагата. Тоа значи дека јадете помалку шеќер и помалку калории, што е подобро за вашиот шеќер во крвта, квалитетен сон, кожа и многу повеќе.

Лесно пиво може да биде привлечна опција ако внимавате на внесот на калории, но сепак сакате да уживате во пивото.

Мајк Севиља, лекар за семејна медицина, забележува:

– Генерално, поздрави пива се оние класифицирани како лесни, кои имаат помала содржина на калории и алкохол.

Кога станува збор за алкохолните пијалоци како вотка, џин, рум и текила, д-р Севила сугерира дека овие бистри пијалоци се добар избор за оние кои внимаваат на внесот на калории и јаглени хидрати.

Во нивната чиста форма, овие жестоки пијалаци не содржат јаглени хидрати и генерално се пониски во калории од другите видови на алкохолни пијалоци. Ова ги прави подобра опција за оние кои сакаат да уживаат во пијалокот без преоптоварување со калории.

Сепак, клучен фактор што треба да се земе предвид кај жестоките пијалаци се соковите и сирупите со кои ги мешате бидејќи може да бидат полни со калории и шеќери.

Subscribe
Notify of
1 Коментар
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

[…] во Прага“, според веб-страницата Trip Advisor вклучуваат алкохол – од посета на пабови до средновековни коктел […]

Back to top button
close