ЗДРАВЈЕ

Чаша полна со здравје! Ова смути го отстранува грипот и настинката!

Цитрусите се добар извор на витамин Ц, но и на диетални влакна, па затоа за време на сезоната на грип не треба да штедите при купувањето на ова овошје, особено пред пристигнувањето на првите јагоди, кои исто така се богати со витамин Ц.

портокал и ананас

Иако можете да уживате во цитрусно овошје како ужина, тие исто така можат да најдат свое место во салати и смути. Ова е една од комбинациите:

Состојки:

  • чаша мешано овошје – ананас и портокал
  • сок од цел лимон
  • 2 лажици мелено ленено семе
  • 2 dcl кокосова вода
  • лажичка свежо рендан ѓумбир или ѓумбир во прав
  • на врвот на лажичка куркума во прав
  • лажица мед

Подготовка:

Сите состојки измешајте ги во блендер со голема брзина и напитокот е готов.

Уживајте!

Facebook коментари:

Напишете коментар

Back to top button
close