ЗДРАВЈЕ

4 навики кои го подобруваат расположението: Ќе ве направат посреќни

Сите луѓе копнеат и копнеат по среќа. Целиот живот го поминуваме барајќи ја. Малите промени во денот и навиките можат многу да значат за дневната доза на среќа. Ова се 4 секојдневни навики кои треба да ги негувате доколку сакате да бидете среќни:

Тренинг
Вежбањето предизвикува ослободување на ендорфин, кој го подига вашето расположение. Започнувањето на рутина за вежбање на почетокот може да биде тешко, особено за оние кои не сакаат рано да стануваат од кревет.

среќни

Одете на прошетка, можете да пуштате аудио книга, музика или подкаст за слушање додека одите. Не треба да се присилувате да вежбате напорно.

Најдете тип на вежби што ви се допаѓа. Танцување, пливање, тимски спортови. Ако најдете активност во која уживате, постои голема веројатност да се држите до неа.

Хоби
Често се случува луѓето да ги занемарат своите хобија кои ги исполнуваат во форма на цртање, пишување или нешто друго, токму поради пренатрупаниот распоред. Кога ќе стигнат дома, расположени се само за телевизија и храна.

Но, како што и самите знаете, ова само уште повеќе го зголемува заморот. Потрудете се подобро да го организирате времето и да го вклучите хобито што го сакате во распоредот. Хобијата исто така ја ублажуваат напнатоста, го намалуваат нивото на кортизол и промовираат релаксација.

Медитација
Вклучувањето на медитацијата во вашата дневна рутина помага да се чувствувате поприсутно во сопствениот живот. Кога медитирате, не размислувате за минатото и не се грижите за иднината.

Ценете го едноставниот факт дека сте живи. Погледнете како тоа може да го зголеми задоволството. Сепак, придржувањето до секојдневната практика на медитација може да ви изгледа како скучна работа, особено ако вашиот ум има тенденција да талка.

На некои луѓе им е тешко да медитираат поради напнатоста на мозокот со секојдневните обврски. Сепак, тие пронајдоа други начини за медитација кои не вклучуваат затворање на очите и броење на здивот, тие го смируваат својот мозок ставајќи пар џиновски слушалки и слушајќи смирувачка музика.

Бидете благодарни
Без разлика дали ќе одберете да водите дневник, да чувате листа на работи за кои сте благодарни на телефонот или директно да ја изразите својата благодарност, навиката ви помага да негувате чувство на благодарност за животните благослови. Наместо да се фокусирате на она што го немате, фокусирајте се на она што го правите и она што го имате.

Subscribe
Notify of
2 Коментари
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

[…] развојот на Алцхајмерова и Паркинсонова болест. За подобро расположение, треба да јадете по една жолчка […]

[…] еден час пред спиење, да го користите времето за медитација, капење или туширање, нега на телото или вежбање вежби […]

Back to top button
close