СВЕТ

ВИДЕО: Спасил девојче додека паѓало од зграда, прогласен за херој!

Маж од источна Кина фатил мало девојче како паѓа од петти кат во зграда и во знак на благодарност е прогласен за национален херој.

Шен Донг (31) во вторникот го паркирал автомобилот кога наеднаш слушнал удар. Се испоставило дека се работи за мало девојче кое паднало од прозорец на петти кат на лимениот покрив на терасата на првиот кат. Таа потоа почнала да паѓа од работ на покривот на тротоарот, но Шен брзо реагирала и го фатила девојчето.

Нејзиниот пад го снимија и надзорните камери, а видеото кое беше објавено на TikTok привлече голем број лајкови.

Девојчето се здобило со повреди на ногата и белите дробови, но е во стабилна состојба, пишува SCMP.

Шен, кој работи во блиската банка, повикал итна помош додека тој и неговиот колега трчале да и помогнат, но веднаш го испуштил телефонот за да ја фати девојката која повторно почнала да паѓа. Вели дека на почетокот не сфатил дека се работи за дете.

„Да бидам искрен, не можам да се сетам на деталите. Не можам да се сетам дали ме болат рацете. Само имав инстинкт да ја спасам. Среќен сум што стигнав на време, инаку ќе се чувствував многу лошо“, изјави херојот Шен.

Тој додаде дека девојчето преживеало благодарение на металниот покрив на кој паднала, бидејќи го омекнал падот.

Слична ситуација се случила и пред 11 години кога млада мајка исто така фатила дете во воздух како паѓа од деветти кат. Девојчето преживеало, но младата жена и ги скршила рацете, а поради херојството го добила прекарот „Најубавата мајка на Кина“, пишува Cdm.

Subscribe
Notify of
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
close