СВЕТ

Најдобриот тенисер на сите времиња, Новак Ѓоковиќ го освои четвртиот УС Опен и рекордниот 24. Грен слем во кариерата

Најдобриот тенисер на сите времиња, Новак Ѓоковиќ го освои четвртиот УС Опен и рекордниот 24. Грен слем во кариерата, откако го совлада Русинот Данило Медведев со 3:0, во сетови 6:3, 7:6 (7:5). , во феноменално финале вечерва 6:3.

Новак Ѓоковиќ

Првиот сет се покажа како решен уште на самиот почеток. По тешкиот прв гем, кој го доби на свој сервис, Ѓоковиќ во вториот стигна до три врзани брејк топки. Првиот го искористи и поведе со 2:0. Предноста што ја стекна релативно лесно ја задржа.

Можеше порано да стигне до првиот сет. При 5:2 пропушти две брејк топки и сет-поен, но сепак рутински го реши овој дел од играта во своја полза со свој сервис – 6:3.

Добрата игра Ѓоковиќ продолжи и во вториот сет. Постојано му се закануваше на Медведев на негов сервис, а тој лесно ги добиваше неговите сервис гемови. Во одличниот седми гем пропушти и брејк топка. Тогаш беа забележани неколку спектакуларни поени, но Медведев се повлече и поведе со 4:3.

Вистинска драма следеше подолу. Во следниот гем Русинот пропушти брејк топка, а во 12. гем на сервис на Ѓоковиќ промаши сет поен. Во тие моменти Новак играше спектакуларно на мрежата. Успеа да се извлече, го доведе сетот во тај брејк и потоа по повеќе од два и пол часа игра поведе со 2:0.

Интензитетот малку падна на стартот од третиот сет. Првиот удар Новак го зададе со брејк во четвртиот гем, но веднаш со четири грешки го врати Медведев во игра. Сепак, Ѓоковиќ повторно му го одзема сервисот на Русинот во шестиот гем и тоа практично беше крај на мечот.

Новак лесно ги освои своите сервис гемови и стигна до својата 24. Грен слем титула.

 

Subscribe
Notify of
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
close