ЗДРАВЈЕ

Дали некогаш сте пиеле кафе со бибер? Кога ќе прочитате за што е добро, ќе го правите секој ден!

реклама

Ако сакате да пиете кафе, тогаш треба да му додадете состојка која ќе ве направи посреќни.

Традицијата за додавање бибер во кафето настанала пред многу векови, кога арапските трговци размислувале да ги пржат зрната кафе со бибер за да го задржат вкусот и мирисот подолго. Подоцна се покажало дека освен што го „зачувува“ вкусот на кафето, биберот може да му донесе и големи придобивки на организмот.

Комбинацијата на кафе и бибер го стимулира производството на хормонот на среќата серотонин не полошо од чоколадото, а во исто време содржи минимална количина на калории. Пеперинот (активната состојка на биберот) ги забрзува метаболичките процеси и обезбедува ефикасна детоксикација на организмот – препорачуваме на сите кои сакаат да ослабат да посветат посебно внимание на пијалокот.

Покрај биберот, во кафето може да се додаде и црвен пипер или црвен чили пипер. Биберот ќе додаде повеќе вкус, додека чилито ќе му даде на пијалокот поголема острина. Експертите не им препорачуваат такво кафе на луѓе кои страдаат од гастроинтестинални заболувања – биберот може да стане премногу силен надразнувач за воспалените мукозни мембрани.

Состојки: четири лажички мелено кафе, половина лажичка мелен бибер, прстофат цимет, морско оревче по вкус.

Подготовка: Измешајте ги сите состојки, истурете 0,5 ml вода и варете додека не се појави пена.

Facebook коментари:

Напишете коментар

Back to top button
close