ЗДРАВЈЕ

Дали е добро да пиеме кафе кога сме болни: Што велат лекарите?

Внимавајте кога конзумирате кофеин бидејќи освен што дехидрира, има и благо диуретично дејство, па во никој случај не се препорачува кога имате повраќање и дијареа.

Топол пијалок често се смета за лек за разни респираторни заболувања, како настинка или грип, а студиите покажуваат дека топлите пијалоци можат да помогнат во ублажување на симптомите како што се течење на носот и болки во грлото.

Меѓутоа, кога станува збор за кафето, работите не се толку едноставни, а една од најголемите причини е тоа што не држи будни, а кога е болно, на телото му треба одмор.

кафе и настинка

„Кофеинот е стимуланс, и иако веројатно нема да има големо влијание врз она што го пиете, неговата стимулативна природа може да биде контрапродуктивна“, вели Суан Хасиг, професор по епидемиологија на Факултетот за јавно здравје на Универзитетот Тулан во Њу Орлеанс.

И додава дека „кога се соочувате со вирусна инфекција, навистина треба добро да се одморите“.

Хасиг вели дека спиењето му помага на телото да се бори и да се опорави од вирусите, а бидејќи целта на кафето е да не држи будни, може да ни го отежне спиењето што ни треба во тој момент. Истото важи и за енергетските пијалоци, кои често содржат повеќе кофеин од шолја кафе.

„Премногу кофеин може да биде лошо за вас дури и кога сте најздрави“, вели Хасиг, а кога се консумира во големи количини, кафето може да не дехидрира.

Д-р Даниел Монти, раководител на Одделот за интегративна медицина и нутриционистички науки во Филаделфија, за „Хафингтон пост“ додава дека треба да внимавате кога конзумирате кофеин бидејќи освен што дехидрира, има и благо диуретично дејство.

Забележете дека ова не е точно за секого: неодамнешните студии покажуваат дека луѓето кои редовно пијат умерени количини кафе не се дехидрираат од него, но блага дехидрација се јавува кај оние кои не се навикнати на кофеин и пијат многу одеднаш.

Значи, ако вообичаено не пиете кафе, не е добра идеја да сварите полно тенџере кога сте настинати или имате грип. Наместо тоа, важно е да се хидрирате со вода, истакнува д-р Монти, додавајќи дека „ако повраќате или имате дијареа поради болест, особено е важно да внимавате на хидратацијата (вода, а не кафе)“.

– Хидратацијата може да биде загрижувачки фактор ако болеста е сериозна и е, на пример, потешка форма на грип – вели докторот и додава дека тогаш кафето не е добро бидејќи може да го наруши и желудникот.

Д-р Хасиг додава дека „некои инфекции како грипот може да предизвикаат и гастроинтестинални симптоми, а влошувањето на целиот систем од желудникот до цревата едноставно не е добра идеја“.

– Во тој случај ве советува да ја прескокнете утринската шолја кафе. Во спротивно, нема ништо лошо во една шолја кафе, особено во првата половина од денот бидејќи може да спречи главоболка и да ни помогне да се движиме – додава д-р Хасиг, но треба да бидете умерени и да се одморите доволно.

Тој смета дека „многу е важно да се одржува добро ниво на хидратација во секое време, особено за време на болест, а најпогодни се обичната вода, природните сокови, како и топлите билни чаеви и топлата супа“.

Subscribe
Notify of
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
close