МАКЕДОНИЈА

Отворен Џевахир Мол Скопје

Групата ДНК од и за населба Аеродром го отвори новиот трговски центар во Скопје. Големиот број присутни гости ја следеа програмата под мотото „Аеродром пулсира“ каде освен ДНК, настапија  Таско, Лара и Пајак и ДЈ Мац, а најмладите посетители се дружеа со Стела и Сани. Вечерта на отворањето променадата на комплексот беше преполна со посетители од целиот град кои уживаа во забавата.

Отворен Џевахир Мол Скопје

Отворањето на овој трговски центар е од посебно значење бидејќи на ѕидната површина на објектот е поставен најголемиот мурал во Југоисточна Европа. Се протега на 4000 метри квадратни и е креиран од локални уметници за локалното население.

Отворен Џевахир Мол Скопје

„Ова не е обичен трговски центар, туку ќе биде место каде ќе има разни содржини, од културни настани, преку интерактивни содржини. Муралот претставува симболика за убавината на оваа земја и овој град каде живеат луѓе од различни култури„, изјави вчера на отворањето Хана Муминовиќ, директор за продажба и изнајмување во компанијата Турмак.

Отворен Џевахир Мол Скопје

Во однос на брендовите ќе бидат застапени „Панчо“ за детска облека, „Луфиан“- облека за мажи, ги има првиот изложбен салон за автомобили на „Гили“, хипермаркетот Кит-Го, Синсеј, ДеФакто, ДМ, Сара Фешн, Просветно дело, Playground игротека за најмладите, Франк Урбан кафе и Бабилон кафе се дел од брендовите коишто Џевахир Мол Скопје ќе ги понуди за посетителите.  Џевахир Мол е биде домаќин и на првата „Concept Room“ галерија во трговски центар, простор наменет за творење и изложбена галерија за локалните уметници.

Отворен Џевахир Мол Скопје

Со отворање на трговскиот центар, Џевахир целосно се заврши инвестицискиот потег Скај сити во овој дел на општина Аеродром, како комплекс со целосна содржина – станови, трговски и бизнис центар во една интегрирана средина. Висококатниците Скај Сити се највисоките кули во градот и едни од највисоките кули на Балканот.

Subscribe
Notify of
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
close