МАКЕДОНИЈА

Денеска се празнува Рамазан Бајрам

Верниците од исламска вероисповед во целиот свет го почнаа тридневното празнување на Рамазан Бајрам. Верниците го слават празникот по завршување на постите кои траеја цел месец кога не се јаде и не се пие ништо од изгрејсонце до зајдисонце, а на крајот на дневниот пост се подготвува ифтарска вечера.

Рамазан Бајрам

По рамазанскиот пост, исполнет со прошка и милостина, верниците го поминуваат големиот празник со семејството и пријателите, со желби за добро здравје, среќа и бериќет.

Рамазан се смета за најважен и најпросветлен месец за муслиманските верници, во кој, се верува, започна објавувањето на светата книга Куран за муслиманите.

Првиот ден од Рамазан Бајрам е неработен за сите граѓани на Република Македонија.

Subscribe
Notify of
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
close