МАГАЗИН

Почина легендарниот моден дизајнер Роберто Кавали

На 83-годишна возраст, вчера, 12 април, почина светски познатиот италијански моден дизајнер Роберто Кавали.

Весникот „Кориере дела сера“ објави дека Кавали бил долго време болен.

Роберто Кавали

Роден на 15 ноември 1940 во Фиренца, тој го лансираше својот истоимен моден бренд во 1970. Во почетокот дизајнирал јакни, фармерки и минифустани од тексас и ги продавал своите луксузни парчиња облека во бутикот на Сен Тропе на француската ривиера.

Брендот го продал во 2015-та година кога дизајнерот се повлече од јавниот живот.

Subscribe
Notify of
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
close