МАКЕДОНИЈА

Централна свеченост по повод Денот на АРМ во касарната „Илинден“ во Скопје

Во касарната „Илинден“ во Скопје денеска ќе се одржи централната свеченост по повод Денот на Армијата на Република Македонија, која оваа година одбележува 30 години од формирањето.

По повод Денот на Армијата обраќање ќе имаат претседателот на Република Македонија и Врховен командант на Армијата, Стево Пендаровски, министерката за одбрана Славјанка Петровска и Началникот на Генералштабот, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски.

Den na ARM

На свеченоста претседателот Пендаровски ќе додели одликувања и ќе бидат соопштени Укази за произведување во генералски чин.

Министерката Петровска на командантот на националната гарда на Вермонт, генерал-мајор Грегори Најт ќе му врачи признание за досегашната поддршка и соработка.

Јубилејната свеченост ќе се реализира со свечено дефиле на ешалони составени од припадници на сите команди и единици на Армијата, а ќе бидат претставени и штотуку добиените лесни оклопни возила и други современи средства со кои располага Армијата.

Subscribe
Notify of
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
close