РЕЦЕПТИ

Лесна вечера: Пилешко филе во сос од мед

Лесна вечера: Пилешко филе во сос од мед

Потребни состојки: 2 лажици масло 100 гр моркови 300 гр брокула 200 гр црвена зелка 400 гр пилешко филе 4…
Посни ќофтиња од тиквички и компири: Јадење кое и најмалите ќе го обожаваат, спремно за момент

Посни ќофтиња од тиквички и компири: Јадење кое и најмалите ќе го обожаваат, спремно за момент

Доколку постите или немате многу време за подготовка, овој рецепт е направен за вас. Лесно јадење одлично дури и за…
Уштипци со тиквички и сирење: Вкусни, нискокалорични и брзо се подготвуваат

Уштипци со тиквички и сирење: Вкусни, нискокалорични и брзо се подготвуваат

Потребни состојки: 1 тиквичка (рендана 300 гр – течноста не се цеди) 1 јајце 100 гр брашно (интегрално) 1 лажичка…
Посно и вкусно јадење за вечера! Направете брза салата со наут!

Посно и вкусно јадење за вечера! Направете брза салата со наут!

Малку наут, домати, зелка и уште неколку состојки ќе ви дадат одлична вечера. Ако понекогаш сакате да се одморите од…
реклама
Пилешко со њоки во сос од сенф и павлака за готвење

Пилешко со њоки во сос од сенф и павлака за готвење

Денеска имаме да ви презентираме еден одличен рецепт доколку немате идеја што да подготвите за ручек. Потребни состојки: 4 парчиња…
Една необична состојка може да ја направи „кајганата„ совршено мека

Една необична состојка може да ја направи „кајганата„ совршено мека

Кајганата се подготвува прилично едноставно, но има различни варијации на нејзината подготовка. Ако сакате да подготвите вкусни меки изматени јајца,…
За само 10 минути подгответе вкусен појадок за целото семејство

За само 10 минути подгответе вкусен појадок за целото семејство

Еве една одличка идеја за вашиот појадок, со кој ќе го изненадете семејството. Количината е доволна за четири порции, содржи…
Обожавате пица? – Идеален рецепт за здрава и вкусна пица!

Обожавате пица? – Идеален рецепт за здрава и вкусна пица!

Сите добро знаеме колку е убава и вкусна пицата, но дали знаете дека пицата содржи многу калории и маснотии кои…
Рецепт за кроасани – исти како од пекара!

Рецепт за кроасани – исти како од пекара!

Сите сакаат кроасани, а тие се вообичаен избор за појадок кога одите во пекара. Путерот ќе им даде посебна мекост…
Јадете палента или качамак за вечера – еве и зошто!

Јадете палента или качамак за вечера – еве и зошто!

Палента или качамак е добар извор на витамини и помага при чистење на цревата. Овој оброк содржи доволно минерали, нутритиви и витамини…
Чиа пудинг – неверојатно вкусен и здрав доручек, ужина или десерт!

Чиа пудинг – неверојатно вкусен и здрав доручек, ужина или десерт!

Како што ни е познато на сите, чиа семето содржи 10 пати повеќе Омега-3 од лососот, 9 пати повеќе антиоксиданти…
Како да направите совршен помфрит без пржење?

Како да направите совршен помфрит без пржење?

Дали досега сте пробале да направите убав и вкусен помфрит без пржење? Еве еден совет како да го направите тоа…
Турлитава – вкусно, традиционално јадење

Турлитава – вкусно, традиционално јадење

Потребни состојки: 1,5 кгр. мешано месо (свинско и телешко месо исечено на коцки) 200 гр. боранија 20-30 парчиња бамја 1…
Доручек кој прави чуда за организмот

Доручек кој прави чуда за организмот

Овој рецепт е многу здрав, богат со хранливи состојки, кој ќе ви ја даде потребната енергија за да го издржите…
Back to top button
close