ЗАНИМЛИВОСТИ

Како кралското семејство го поминува летниот одмор?

Јули и август се вообичаено мирни месеци во кралскиот календар, бидејќи членовите на семејството се одмораат од зафатените распореди.

Но, колку е лесно за кралското семејство навистина да се извлече од сето тоа?

Секој јули и август, членовите на британското кралско семејство ги напуштаат своите прекрасни живеалишта во замена за малку квалитетно време во и надвор од земјата.

Најпознатата дестинација за одмор на кралското семејство е замокот Балморал во Шкотска, каде кралицата летува и каде се одржуваат бројни семејни собири.

замокот Балморал во Шкотска

Кралицата

Помеѓу јули и почетокот на октомври, Нејзиното Височество оди во нејзината шкотска резиденција каде често ѝ се придружуваат членовите на нејзиното потесно семејство. Замокот Балморал зазема посебно место во срцето на кралицата благодарение на неговата неверојатна глетка. Локацијата и се допаѓа толку многу што поминала дел од својот меден месец со принцот Филип во ловечкиот дом Бирхал на имотот.

Во обид да се одмори, кралицата поголемиот дел од времето го поминува на отворено, опкружена со природа.

Војводата и војвотката од Кембриџ

Придружуван од Кејт и нивните три деца, принцот Вилијам на сличен начин „бега“ на отворено во потрага по одмор. Освен што го посетуваат нивниот селски имот, Анмер Хол, во Норфолк, војводата и војвотката од Кембриџ често ги посетуваат островите Сцили.

Затрупани со убави спомени, младата двојка често патува на прекрасниот остров Треско поради недопрените плажи и прекрасните пејзажи. Без сомнение, враќајќи се на старата семејна традиција, принцот Вилијам првпат ги истражувал овие острови во јуни 1989 година со неговиот брат, принцот Хари, и родителите, принцот Чарлс и принцезата Дијана.

Принцот Чарлс и Камила

Принцот од Велс и војвотката од Корнвол го продолжуваат кралскиот тренд и летуваат на својот сакан имот во Велс.

Двојката поседува прекрасно реставрирана селска куќа. Принцот Чарлс и Камила, исто така, уживаат да поминуваат време во нивната шкотска резиденција во имотот на кралицата Балморал, кој принцот го опишува како „уникатно засолниште на удобност и карактер“.

Принцезата Беатрис

Членовите на кралското семејство кои вообичаено патуваат на некои далечни дестинации се принцезите Беатрис и Јуџин. Позната како љубител на Медитеранот, принцезата Беатрис често е забележана на приватни јахти на Ибица или Италија.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Edo Mapelli Mozzi (@edomapellimozzi)

По нејзината венчавка од бајките во 2020 година, 33-годишната Беатрис отпатува на југот на Франција на тивок меден месец со нејзиниот сопруг Едоардо Мапели Моци.

И понекогаш романса се случува за време на кралските одмори. Кога принцот Хари ја претстави Меган Маркл како своја свршеница во 2017 година, тој им кажа на новинарите за нивното романтично патување во Боцвана, каде што кампуваа под ѕвездите, далеку од љубопитните очи.

Посетата очигледно беше важна за парот. Тоа патување е прикажано дури и на свршеничкиот прстен на Меган, на кој има дијамант од Јужноафриканската Република.

Романтичната приказна на Хари не е поинаква од онаа на неговиот брат Вилијам, кој ја запроси Кејт Мидлтон во дрвена куќичка во сенката на планината Кенија. Двојката се сврши додека престојуваше во рустикално скривалиште во близина на голем резерват за дивеч каде што слободно шетаат носорози и жирафи.

Со толку многу спомени направени додека патувале низ светот, не е ни чудо што членовите на кралското семејство ги ценат своите одмори исто како и ние останатите.

Subscribe
Notify of
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
close