ЗАНИМЛИВОСТИ

12 начини на кои кучињата покажуваат љубов

Иако мавтањето со опашката често се смета за начин на кој кучињата изразуваат љубов, постојат многу други знаци дека вашето куче ве сака.

Кучињата покажуваат и други знаци на љубов – како мавтање со опашката или подигање на шепите. Всушност, кучињата ги изразуваат своите емоции преку говорот на телото на различни начини, од супер суптилни до целосно очигледни.

Kuchinata pokazhuvaat lubov

Не е секогаш лесно да се каже како се чувствуваат миленичињата врз основа на нивното однесување, но постојат неколку сигурни начини да се каже дали се чувствуваат безбедно и сакано.

Одржување контакт со очите
Долгиот, постојан контакт со очите е резервиран за луѓето со кои ги сакате, им верувате и со кои се чувствувате безбедно – а истото важи и за кучињата. Одржувањето контакт со очите не е само корисна алатка кога го тренирате вашето куче – тоа исто така може да ви помогне да создадете длабока врска со него.

Клучот е да одржувате природен контакт со очите додека играте или се гушкате. Ако го присилите контактот со очите со вашето куче, веројатно ќе му биде малку непријатно и ќе погледне настрана.

Потпирајќи се на вас
Како и одржувањето на контакт со очите, веројатно нема да се потпрете на некој што не го познавате или верувате – а нема да се потпре ниту вашето куче.

Без разлика дали седите на подот или на каучот, ако вашето куче се потпре на вас, тоа значи дека се чувствува безбедно и целосно удобно. Понекогаш кучињата се потпираат на своите луѓе кога се исплашени или вознемирени, но тоа може да значи дека тие ве гледаат како нивен заштитник.

Спиење во вашата спална соба
Ако не му дозволите на вашето куче да спие во вашиот кревет, но тој сепак сака да спие во вашата спална соба, тој навистина ве сака. Зошто? Сакањето да биде блиску до вас додека спиете сигнализира дека вашето куче е целосно лојално и не сака да се одвои од глутницата.

Тие се среќни кога ќе се вратите дома
Дали вашето куче скока горе-долу, ви ги лиже рацете и лицето, ви носи играчка или дури и малку „возбудено моча“ кога ќе се вратите дома од работа, училиште или обврски? Да, тие се апсолутно воодушевени што ве гледаат. И големи се шансите дека сте исто така многу возбудени што ќе го видите вашиот пријател.

Ги носат твоите чевли и чорапи наоколу
Кучињата кои се приврзани за своите сопственици, исто така, ги сакаат мирисите на нивните сопственици – и може да пребаруваат низ вашиот куп чевли или корпа за перење барајќи чорапи, маици или дури и долна облека.

Крадењето чевли и валканата облека не е секогаш најдобрата работа – особено ако вашето куче сака да џвака – но можете да спречите несоодветно џвакање со тоа што ќе му дадете на вашето куче многу интересни играчки или безбедни играчки за џвакање.

Ве проверуваат
Понезависните кучиња можеби не се секогаш покрај вас или се виткаат околу вашите нозе, но тоа не значи дека не ве сакаат. Ако вашето куче ве следи од друга просторија, за време на прошетка или во нова средина, тој се грижи дека сте во близина.

Тие бараат физички контакт
Физичката наклонетост може да биде важна за вашата врска со вашето куче. Не велиме дека треба да го земете вашето куче и да го прегрнете. Наместо тоа, галењето, навалувањето, а можеби дури и нежните прегратки се силни сигнали дека вие и вашето куче сте навистина поврзани.

Мочаат кога ќе ве видат
Кучињата, особено кученцата, може малку да мочаат кога се возбудени, но повеќето кучиња го надминуваат ова однесување и можат да ја задржат урината кога се среќни што ве гледаат. Ако вашето куче не го надмине ова однесување, консултирајте се со вашиот ветеринар за да исклучите какви било здравствени проблеми.

Тие ви ја носат омилената играчка
Ако вашето куче ви ја донесе својата омилена играчка, тоа не значи само дека сака да игра – иако желбата за игра е исто така главен знак на љубовта кон кученцата. Како водач на глутницата на вашето кученце, тој ви го подарува својот најценет, најомилен имот. Зборуваме за чест, нели?

Ти се смее
Не, тоа не е ваша имагинација! Некои кучиња всушност учат како да се „насмеат“ со повлекување на усните за да откријат голема, широка, забна насмевка. Ако возвратите со широка насмевка и весел глас ќе му покажете на вашето куче дека го сакате.

Мавтаат со опашката
Мавтањето со опашката е вообичаен знак на среќа или наклонетост кај кучињата, но според некои студии, тоа е однесување кое може да укаже на низа емоции. Кучињата мавтаат со опашката малку повеќе надесно кога изразуваат среќа затоа што гледаат некој што го познаваат.

Ушите им се опуштени
Висечките уши кај кучињата се знак дека им е удобно. Ако ушите на вашето куче стојат исправено, тој веројатно е буден, додека напнатите или сплесканите уши сигнализираат напнатост или страв. Опуштените уши значат дека и кучето е опуштено и веројатно му треба малку чешкање на увото.

Subscribe
Notify of
1 Коментар
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

[…] обрнете внимание и на говорот на телото. Ако нивната опашка е горе, а ушите се исправени, тоа значи дека покажуваат […]

Back to top button
close