ЗАНИМЛИВОСТИ

5 намирници кои кучињата можат да ги јадат

Честа дилема на сопствениците на кучиња е комбинирањето на „кучешката“ и „човековата“ храна.

Ветеринарите често се прашуваат дали на кучето му е дозволено да јаде каква било храна.

Иако одредени работи, како грав и грозје, не треба да се даваат на домашно милениче, постојат намирници чии хранливи материи се многу корисни за кучињата, но не се доволни во храната за кучиња.

Куче

Овие 5 намирници секако се корисни и се препорачуваат како додаток во исхраната на кучињата.

1. Ориз
Неговите својства ќе бидат корисни доколку вашаиот миленик страда од стомачни проблеми. Различни видови ориз имаат и различни хранливи материи во нив.

Кафеавиот ориз е побогат со протеини од белиот и содржи помалку масти. Белиот ориз е исто така добар извор на енергија и се препорачува да се дава на постарите кучиња.

2. Свежо сирење
Свежото сирење е исто така блага храна, богата со калциум и протеини, кои се слабо застапени во храната за кучиња.

Треба да се има предвид, кога станува збор за сирењето, дека некои кучиња не ги поднесуваат најдобрите млечни производи, па ако по првиот пат забележите дека кучето има стомачни проблеми, повеќе не му ја давајте оваа храна.

3. Грашок
Грашокот е добар извор на калиум, фосфор и витамин Б, кои се корисни за сите кучиња. Можете да зготвите грашок и да му го послужите на вашето домашно милениче, или можете да го дадете сиров.

4. Путер од кикирики
Високата содржина на протеини го прави путерот од кикирики многу корисна храна за домашните миленици. Единствениот улов е големата количина на шеќер, која е многу штетна за кучињата, затоа секогаш внимавајте на тоа дека путерот не содржи премногу од оваа супстанца.

Исто така, високата содржина на калории во путерот од кикирики значи дека се дава во помали количини, а не се дава на дебелите кучиња.

5. Магдонос
Се верува дека магдоносот може да го намали проблемот со лошиот мирис на кучето. Магдоносот може да биде и добар извор на калциум, калиум и бета-каротин.

Исечкајте го магдоносот и измешајте го во храната на кучето.

Subscribe
Notify of
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
close