РЕЦЕПТИ

Палачинки без брашно – подобри и од класичните!

Палачинките се совршен избор кога сакате нешто слатко или солено, а еве како да ги направите на малку поздрав начин без брашно.

Палачинките се ефтин деликатес кој се подготвува насекаде низ светот, а состојките обично секогаш ги имаме дома. Секој знае како да ги направи, но сепак постојат трикови кои ќе ви помогнат секогаш да испаднат совршено. Еве  уште еден одличен совет, а тоа е да направите палачинки без брашно.

Палачинки без брашно

Тоа обично значи користење овесна каша или банани, но доколку не сакате да експериментирате, наш предлог е брашното да го замените со гриз. Освен што палачинките со гриз се повкусни од оние со брашно, ќе бидат и покрцкави.

Потребни состојки:

  • 2 јајца
  • 250 гр гриз
  • 1 чаша млеко
  • 2 лажици шеќер
  • прстофат сол
  • 1 лажичка сода бикарбона

Начин на приготвување:

Во сад изматете ги јајцата со шеќерот, а потоа истурете млеко и сол. Додадете гриз и сè убаво измешајте со миксер. Покријте со проѕирна фолија и оставете го да отстои половина час во фрижидер. Потоа во смесата истурете сода бикарбона и измешајте. Пржете ги палачинките како и обичните.

Subscribe
Notify of
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
close